Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 19 października 2016 r., sygn. II SA/Po 336/16
Budowlane prawo
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Edyta Podrazik (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Danuta Rzyminiak - Owczarczak Sędzia WSA Elwira Brychcy Protokolant St. sekretarz sąd. Monika Pancewicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 października 2016 r. sprawy ze skargi A. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] kwietnia 2016r. Nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Burmistrza K. z dnia [...] lutego 2016r. nr [...], II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego kwotę 997 zł (dziewięćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] lutego 2016 r., nr [...], Burmistrz K. na podstawie art. 4 ust. 2 pkt 2, art. 59 ust. 1 i art. 60 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2015 r., poz. 199 z późn. zm., dalej: "u.p.z.p.") ustalił na rzecz B. i T. K. warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na zmianie sposobu użytkowania budynku gospodarczo-garażowego na budynek usługowy (zakład tapicerski) z częścią mieszkalną i garażową z uwarunkowaniami określonymi w załączniku nr [...] i w liniach rozgraniczających teren inwestycji wyznaczonych w załączniku nr [...] do decyzji.
W uzasadnieniu organ I instancji wyjaśnił, że B. i T. K. wystąpili z wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy dla przedmiotowej inwestycji. Po przeprowadzeniu analizy funkcji, cech zabudowy i zagospodarowania terenu oraz analizy stanu faktycznego Burmistrz K. stwierdził, że omawiane przedsięwzięcie zostanie zlokalizowane na terenie o funkcji mieszkaniowej. W obszarze analizowanym występuje zabudowa mieszkaniowa i gospodarczo-garażowa, zabudowa zagrodowa i zabudowa usługowa. Gabaryty i formy obiektów architektonicznych są częściowo ujednolicone. W bezpośrednim sąsiedztwie planowanej inwestycji znajduje się obszar, na którym obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, przewidujący na tym terenie zabudowę o funkcji mieszkaniowej. Kwestia kontynuacji funkcji przez nową zabudowę powinna być przy tym rozumiana szeroko, nie ograniczając się tylko do nieruchomości położonych w bezpośrednim sąsiedztwie do działki inwestora. Wszelkie wątpliwości powinny być zarazem rozstrzygane na korzyść osoby ubiegającej się o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Dlatego też ustalono warunki zabudowy dla poruszanej inwestycji.