Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 25 października 2016 r., sygn. II SA/Kr 1171/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mariusz Kotulski (spr.) Sędzia WSA Magda Froncisz Sędzia WSA Beata Łomnicka po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 25 października 2016 r. sprawy ze skargi Gminy C. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia 22 lipca 2016 r., Nr [...] w przedmiocie odmowy uzgodnienia projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego skargę oddala.

Uzasadnienie

Zarząd Województwa Małopolskiego postanowieniem z dnia 10 maja 2016 r. (znak PR.III.7634.4.107.2016.MS) orzekł o odmowie uzgodnienia projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Strefy Aktywności Gospodarczej w Czernichowie.

W uzasadnieniu organ I instancji podał, że podlegający uzgodnieniu projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest "niezgodny z zadaniami samorządu województwa" i stoi w sprzeczności z ustaleniami Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Małopolskiego. Wskazano bowiem, że na terenie objętym projektem planu zaplanowano zagospodarowanie obszaru znajdującego się tam złoża "Czernichówek" w sposób niezgodny z przepisami odrębnymi w zakresie geologii, nie zabezpieczono bowiem możliwości eksploatacji złoża kruszywa naturalnego. Podniesiono również, że "ustalenia projektu planu nie gwarantują pełnego zabezpieczenia udokumentowanego złoża, ani nie umożliwiają jego eksploatacji", a także, że "w projekcie nie wprowadzono ustaleń umożliwiających podjęcie eksploatacji złoża".

Podano również, że zgodnie z regulacjami ustaw Prawo geologiczne i górnicze oraz Prawo ochrony środowiska, organy administracji publicznej zobowiązane są chronić udokumentowane złoża kopalin oraz uwzględniać przyszłą potrzebę ich eksploatacji. W szczególności złoża takie należy ujawniać w studiach uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin, miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego oraz planach zagospodarowania przestrzennego województwa, co wskazuje, że ustawodawca zakłada przyszłą eksploatację złoża. Przy tym zarówno w studium, jak i w planach miejscowych zapewnia się warunki utrzymania równowagi przyrodniczej i racjonalną gospodarkę zasobami środowiska, także poprzez uwzględnianie obszarów występowania złóż kopalin oraz obecnych i przyszłych potrzeb eksploatacji tych złóż.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00