Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 lipca 2016 r., sygn. VII SA/Wa 554/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Izabela Ostrowska, Sędziowie sędzia WSA Jolanta Augustyniak-Pęczkowska (spr.), sędzia WSA Joanna Gierak-Podsiadły, Protokolant sekr. sąd. Agnieszka Ciszek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 lipca 2016 r. sprawy ze skargi M. K. i M. K. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] października 2013 r. znak [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę

Uzasadnienie

Wojewoda [...] decyzją z [...] stycznia 2013 r. ([...]), na podstawie art. 156 § 1 pkt 2. art. 156 § 1 pkt 5, art. 157 § 1 i 2 oraz art.158 § 1 kpa stwierdził na żądanie J. S. nieważność decyzji Architekta Miasta i Gminy O. z [...] września 1984 r. ([...]) udzielającej Rejonowi Dróg Publicznych w O. pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego na działkach nr ew. gr. [...],[...],[...],[...] i [...] przy ul. S. w O.

Organ wskazał, że J. S. zwrócił się z wnioskiem o unieważnienie ww. decyzji obejmującej częściowo działkę nr [...], której współwłaścicielką była Z. S., zarzucając rażące naruszenie prawa poprzez wydanie decyzji o pozwoleniu na terenie, do którego inwestor nie miał prawa w całości. Przedstawił prawomocne postanowienie Sądu Rejonowego w Ż. z [...].08.2007r. stwierdzające nabycie w całości spadku po Z. S. - matce wnioskodawcy.

Decyzją z [...].02.2009 r. Wojewoda [...] stwierdził nieważność decyzji z [...].09.1984 r. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego decyzją z [...].07.2009 r. uchylił ww. decyzję i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji.

Wojewoda wydał następnie wskazaną na wstępie decyzję, w której podniósł, że J. S. złożył akt własności działki nr [...] należącej do M. i M. P., dziadków wnioskodawcy. Protokół otwarcia i ogłoszenia testamentu M. (M.) P., odpis KW "[...]", wykaz synchronizacyjny dla działki [...], wypis z rejestru gruntów.

Wydział Ksiąg Wieczystych Sądu Rejowego w O. poinformował natomiast, że nie prowadzi księgi wieczystej dla działki [...], a ewidencja gruntów zmieniała się kilkakrotnie. Z dokumentów okazywanych przez J. S. wynika, że ww. działka "prawdopodobnie pochodzi z księgi wieczystej O. - [...]", w której jako właściciele wschodniej polowy nieruchomości w O., przy drodze do wsi S. o pow. 2 morgi i 75 prętów (cała nieruchomość) za wyjątkiem 160 prętów ziemi od nieruchomości spadkobierców P. M. i pobudowanego na niej domu mieszkalnego, wpisani są: M. syn A. i M., córka M. z D. małżonkowie T.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00