Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 14 lipca 2016 r., sygn. II SA/Ol 661/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Alicja Jaszczak-Sikora (spr.) Sędziowie sędzia WSA Ewa Osipuk sędzia WSA Adam Matuszak Protokolant referent stażysta Milena Małyszko po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 lipca 2016 r. sprawy ze skargi K. M. na decyzję Wojewody z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie utraty statusu osoby bezrobotnej i zasiłku dla bezrobotnych 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję organu I instancji, 2. zasądza od Wojewody na rzecz skarżącej K. M. kwotę 480 zł (czterysta osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Z przedstawionych Wojewódzkiemu Sądowi w Olsztynie akt sprawy wynika, że decyzją z dnia ‘[...]" r. Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy

(dalej też jako: organ I instancji), działając z upoważnienia Starosty, uznał K. M. za osobę bezrobotną i przyznał jej prawo do zasiłku dla bezrobotnych od dnia 2 czerwca 2015 r. na okres 365 dni.

Następnie, decyzją z dnia "[...]" r. organ pierwszej instancji orzekł, na podstawie art. 9 ust. 1 pkt 14 lit. a i b, art. 2 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 33 ust. 4 pkt 1

i ust. 4ca ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jednolity Dz. U. z 2015 r., poz. 149 z późn. zm., dalej jako ustawa o promocji zatrudnienia lub ustawa) o utracie przez K. M. statusu osoby bezrobotnej z dniem 16 listopada 2015 r. oraz utraty z tym dniem prawa do zasiłku. Decyzji tej został jednocześnie nadany rygor natychmiastowej wykonalności. W uzasadnieniu decyzji organ podał, że ze złożonych przez stronę dokumentów wynika, iż bezrobotna podjęła zatrudnienie, co powoduje utratę statusu osoby bezrobotnej.

W złożonym od powyższej decyzji odwołaniu K. M. zakwestionowała podjęte rozstrzygnięcie. Wskazała, że podpisanie przez nią umowy agencyjnej nie jest równoznaczne z podjęciem innego zatrudnienia. Oświadczyła, że pracy zarobkowej nie wykonywała i nie wykonuje. Zawarcie umowy agencyjnej tylko w celu odbycia stosownych szkoleń, dla zdobycia uprawnień, bez żadnego wynagrodzenia, nie jest wykonywaniem pracy zarobkowej. Podniosła, że pracę taką będzie mogła podjąć dopiero po zarejestrowaniu działalności gospodarczej, gdyż tego wymagają przepisy prawa, co potwierdza w wydanym zaświadczeniu multiagencja ubezpieczeniowa, z którą została podpisana umowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00