Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 21 lipca 2016 r., sygn. I SA/Gl 330/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Teresa Randak, Sędziowie WSA Paweł Kornacki, Dorota Kozłowska (spr.), Protokolant Izabela Maj-Dziubańska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 lipca 2016 r. sprawy ze skargi A SE w H. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2010 r. 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta T. z dnia [...] nr [...], 2) umarza postępowanie podatkowe, 3) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. na rzecz strony skarżącej kwotę 5217 (pięć tysięcy dwieście siedemnaście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. (dalej: organ odwoławczy) decyzją z [...], nr [...], na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 w zw. z art. 234 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613, dalej: O.p.) oraz art. 1nustawy z dnia 12 października 1994 r. o samorządowych kolegiach odwoławczych (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 856 z późn. zm.) i § 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2003 r. w sprawie obszarów właściwości miejscowej samorządowych kolegiów odwoławczych (Dz.U. Nr 198, poz. 1925), utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta T. (dalej: organ pierwszej instancji) z dnia [...], nr [...], określającą A z siedzibą w H. (dalej: Spółka, skarżąca) wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za rok 2010 w kwocie [...]zł.

Organ odwoławczy postanowieniem z dnia [...] sprostował decyzję z dnia [...] Sąd opisując poniżej decyzję organu odwoławczego uwzględnił dokonane sprostowanie.

Przedmiotowa decyzja zapadła w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Decyzją z dnia [...], organ pierwszej instancji określił Spółce wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za rok 2010 w kwocie [...]zł. Za przedmiot opodatkowania uznano budynki lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej o powierzchni użytkowej 923,40 m2 - w stosunku do których zastosowano stawkę podatkową w wysokości 20,51/ m2, budowle, których wartość wynosiła [...]zł - wobec których zastosowano stawkę podatkową w wysokości 2% tej wartości oraz grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej o powierzchni 10.029 m2 w stosunku do których zastosowano stawkę podatkową w wysokości 0,77zł/ m2. Organ pierwszej instancji stwierdził, że złożona przez poprzednika prawnego Spółki deklaracja korygująca jest nieprawidłowa, albowiem nie obejmuje wszystkich, podlegających opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości budowli i budynków - a mianowicie nie obejmuje słupów cenowych, dystrybutorów paliw, rozdzielni elektrycznej oraz garaży. Organ pierwszej instancji uznał, że słupy cenowe są budowlami, gdyż są to wolnostojące, trwale związane z gruntem, urządzenia reklamowe. Dystrybutory paliw to urządzenia budowlane związane ze zbiornikiem, zapewniające możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem. Stacja transformatorowa to część sieci elektroenergetycznej, która stanowi budowlę. Natomiast garaże są budynkami, gdyż są trwale związane z gruntem, wydzielone z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych, posiadają fundamenty i dach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00