Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 czerwca 2016 r., sygn. IV SA/Wa 462/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Anita Wielopolska-Fonfara (spr.), Sędziowie sędzia WSA Alina Balicka, sędzia WSA Anna Sękowska, po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 13 czerwca 2016 r. sprawy ze skargi Stowarzyszenia "[...]" w [...] na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] grudnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy dopuszczenia do udziału w postępowaniu na prawach strony - oddala skargę -
Uzasadnienie
Postanowieniem Nr [...] z dnia [...] grudnia 2015 r., Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...], po rozpoznaniu zażalenia Stowarzyszenia "[...]" od postanowienia Wójta Gminy [...] z dnia [...] listopada 2015 roku Nr [...] o odmowie dopuszczenia Stowarzyszenia do udziału na prawach strony w postępowaniu administracyjnym w sprawie ustalenia warunków zabudowy, utrzymało ww postanowienie w mocy.
Zaskarżone postanowienie zapadło w następującym stanie faktycznym.
Wnioskiem z dnia 28 lipca 2015 roku Stowarzyszenie "[...]" zwróciło się do Wójta Gminy [...] o dopuszczenie go do udziału na prawach strony w postępowaniu prowadzonym na wniosek [...] sp. z o.o. z siedzibą w [...], w przedmiocie budowa [...], o mocy nominalnej do 1,8 MW, wraz z infrastrukturą towarzysząca w postaci wewnętrznej stałej drogi dojazdowej wraz z tymczasowymi powierzchniami koniecznymi w okresie budowy elektrowni na działkach ew. [...], [...] oraz [...] w obrębie [...], gmina [...] oraz zjazdu stałego z elementami tymczasowej drogi powiatowej nr [...] na dz. ew. [...] i [...] obrębie [...], gmina [...] powiat [...] województwo [...]. Stowarzyszenie we wniosku powołało się na przepis art. 31§ 1 pkt 2 kpa., w myśl którego organizacja społeczna może w sprawie innej osoby wystąpić z żądaniem dopuszczenia jej do udziału w postępowaniu administracyjnym, jeżeli jest to uzasadnione celami statutowymi tej organizacji i przemawia za tym interes społeczny. Skarżący w uzasadnieniu wniosku podniósł, że wykazał istnienie interesu społecznego przemawiającego za dopuszczeniem go do udziału we wskazanym postępowaniu z uwagi na fakt, iż zasięg oddziaływania planowanej inwestycji i wydanie w tym zakresie decyzji będzie miało niewątpliwie negatywny wpływ na dobro lokalnych społeczności, w tym mieszkańców wsi [...]. jednym z powodów zaś powołania Stowarzyszenia była konieczność czuwania nad ochroną praw mieszkańców, szczególności tych miejscowości, gdzie w których planowana była i jest lokalizacja elektrowni wiatrowych.