Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 15 kwietnia 2016 r., sygn. II SA/Po 81/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elwira Brychcy Sędziowie Sędzia WSA Danuta Rzyminiak-Owczarczak (spr.) Sędzia WSA Izabela Paluszyńska Protokolant st.sekr.sąd. Mariola Kaczmarek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 kwietnia 2016 r. sprawy ze skargi A. M. i J. M. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia (...) Nr (...) w przedmiocie nakazu rozbiórki obiektu budowlanego; oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia (...) października 2015 r., nr (...), Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, działając na podstawie art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz.U. z 2013 r. poz. 267 ze zm., dalej jako "K.p.a.") oraz art. 48 ust. 1 w zw. z art. 48 ust. 4 ustawy z dnia 07 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jedn. Dz. U. z 2013 r. poz. 1409 ze zm.) nakazał inwestorom - J. M. oraz A. M. rozbiórkę drewnianego obiektu budowlanego, pełniącego funkcję garażu o wymiarach w rzucie 8,39 x 2,95 m (powierzchnia zabudowy - 24,75 m2) dobudowanego do ściany frontowej budynku gospodarczego na terenie działki położonej w (...), oznaczonej nr ewid. (...), bez wymaganego pozwolenia na budowę.
W uzasadnieniu powyższego rozstrzygnięcia wyjaśniono, że w dniu (...) sierpnia 2010 r. inspektorzy organu nadzoru budowlanego przeprowadzili oględziny na działce położonej w miejscowości (...), oznaczonej nr ewid. (...). W ich trakcie ustalono, iż na jej terenie znajduje się m.in. dobudowany do ściany frontowej budynku gospodarczego garaż o wymiarach w rzucie 8,39 x 2,95 m, z dachem jednospadowym, którego wysokość przy okapie dachu wynosi 1,76m. Dobudowany garaż został wykonany z materiałów drewnianych, stanowi samodzielny obiekt budowlany o konstrukcji słupowo - krokwiowej. Słupy drewniane pionowe, osadzone w podłożu gruntowym, podtrzymują drewniane krawędziaki stanowiące konstrukcję nośną dachu, która pokryta jest falistymi płytami azbestowo - cementowymi. Ściana tylna to ściana murowana budynku gospodarczego, do której garaż przylega, natomiast ściany boczne i ściana frontowa w której wbudowana jest brama wjazdowa dwuskrzydłowa o szerokości 2,57 m i wysokości 1,70 m są wykonane z płyt pilśniowych. Obiekt wyposażony jest w instalację elektryczną, oświetleniową, a podczas oględzin w jego wnętrzu znajdował się samochód osobowy oraz skuter, co zostało udokumentowane wykonanymi zdjęciami.