Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 15 marca 2016 r., sygn. VI SA/Wa 3020/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zdzisław Romanowski Sędziowie Sędzia WSA Jacek Fronczyk Sędzia WSA Izabela Głowacka-Klimas (spr.) Protokolant ref. staż. Julia Murawska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 marca 2016 r. sprawy ze skargi V. Sp. z o.o. z siedzibą w K. na uchwałę Naczelnej Rady Aptekarskiej z dnia [...] września 2015 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania zażaleniowego w sprawie opinii w zakresie udzielenia zezwolenia 1. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały oraz utrzymanej nią w mocy uchwały Okręgowej Rady Aptekarskiej w C. z dnia [...] sierpnia 2015 r. nr [...]; 2. zasądza od Naczelnej Rady Aptekarskiej na rzecz strony skarżącej V. Sp. z o.o. z siedzibą w K. kwotę 357 (trzysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Uchwałą z dnia [...] sierpnia 2015 r. Prezydium Okręgowej Rady Aptekarskiej w [...] (dalej: Prezydium ORA) nr [...] na podstawie art. 106 Kodeksu postępowania administracyjnego w zw. z art. 29 pkt 1 i art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 19 kwietnia 1991 r. o izbach aptekarskich (Dz. U. 2008, Nr 136, poz. 856 z późn. zm.) oraz w zw. z art. 99 ust. 4a i z art. 109 pkt 9 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (Dz. U. 2008, Nr 45, poz. 271 z późn. zm.), po rozpatrzeniu pisma nr [...] z dnia [...] sierpnia 2015 r. Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w [...] w sprawie wniosku [...] sp. z o.o. z siedzibą w [...] (skarżąca) o udzielenie opinii w zakresie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej o nazwie "[...]", której planowana lokalizacja znajduje się w [...], przy al. [...], Prezydium ORA postanowiło wyżej wskazany wniosek zaopiniować negatywnie.
W uzasadnieniu uchwały Prezydium ORA stwierdziło, że w bardzo bliskim sąsiedztwie wskazanej lokalizacji znajdują się dwie apteki ogólnodostępne, które w sposób wystarczający zapewniają mieszkańcom dostęp do leków. Usytuowanie kolejnej apteki w tak bliskiej odległości mogłoby - w ocenie Prezydium ORA - przyczynić się do sytuacji, w której to podstawowym celem istnienia sąsiadującej apteki stałoby się podejmowanie działań prowadzących do optymalizacji osiąganego zysku, a nie zapewnienia podstawowych dóbr pacjentów. Prezydium ORA wzięło pod uwagę w szczególności uzasadnienie wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w połączonych sprawach C-570/07 oraz C-571/07.