Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 31 marca 2016 r., sygn. II SA/Lu 819/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bogusław Wiśniewski, Sędziowie Sędzia NSA Grażyna Pawlos-Janusz, Sędzia NSA Maria Wieczorek-Zalewska (sprawozdawca), Protokolant Asystent sędziego Bartłomiej Pastucha, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 31 marca 2016 r. sprawy ze skargi D. T. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zawieszenia postępowania administracyjnego w sprawie ustalenia warunków zabudowy I. uchyla zaskarżone postanowienie oraz postanowienie Prezydenta Miasta z dnia [...] r. nr [...]; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz D.T. kwotę 100 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

W dniu [...] r. do Prezydenta Miasta P. wpłynął wniosek D. T. o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie na działkach nr [...] położonej w P. przy ulicy [...] budynku niepodpiwniczonego budynku mieszkalnego jednorodzinnego z poddaszem użytkowym oraz garażem w bryle budynku z weranda na parterze o powierzchni zabudowy do 170m˛, wysokości kalenicy do 10m, wysokości elewacji frontowej do 6m, z dachem wielospadowym (lukarny) z kątem nachylenia 40- 45 °, przydomową oczyszczalnią ścieków i własną studnią.

Postanowieniem z dnia [...]. Prezydent Miasta P. postępowanie w sprawie zawiesił. W uzasadnieniu podano, że Rada Miasta P. uchwałą nr [...] z dnia [...]. uchwaliła zmianę Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy M. P.. Zgodnie z zapisem rozdziału 2 punkt 12.2 uchwały oraz rysunkiem studium dla obszaru objętego wnioskiem wprowadzono obowiązek opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Na tych obszarach zastosowanie mają art. 62 ust. 2 ustawy z dnia [...] r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Według uchwały ustalony wymóg nie narusza zasad lokalizacji inwestycji celów publicznych na podstawie przepisów ustawy i przepisów odrębnych. Według organu wspomniany zapis oznacza obowiązek zawieszenia postępowania. Zgodnie bowiem z powołanym art. 62 ust. 2 ustawy, jeśli wniosek o ustalenie warunków zabudowy dotyczy obszaru w odniesieniu do którego istnieje obowiązek sporządzenia planu miejscowego, postępowanie administracyjne w sprawie ustalenia warunków zabudowy zawiesza się do czasu uchwalenia planu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00