Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 18 padziernika 2006 r., sygn. II SA/Gd 475/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jolanta Górska (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Wanda Antończyk Sędzia WSA Tamara Dziełakowska Protokolant Starszy Referent Małgorzata Kuba po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 października 2006 r. sprawy ze skargi A S.A. w G. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 9 maja 2005 r. nr [...] w przedmiocie zawieszenia postępowania w sprawie warunków zabudowy 1. uchyla zaskarżone postanowienie i poprzedzające je postanowienie Prezydenta Miasta z dnia 9 listopada 2004 r., nr [...], 2. określa, że wymienione w punkcie pierwszym postanowienia nie mogą być wykonane, 3. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej A S.A. w G. kwotę 340 (trzysta czterdzieści) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 9 listopada 2004r. Prezydent Miasta na podstawie art. 62 ust. 2 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717) zawiesił postępowanie administracyjne z wniosku A S.A. z dnia 30 grudnia 2003r. w sprawie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie Centrum Administracyjno - Usługowego przy T. S. w G. do czasu uchwalenia planu miejscowego na przedmiotowym terenie.

W uzasadnieniu stwierdzono, że dnia 30 grudnia 2003r. wpłynął wniosek A S.A. o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie Centrum Administracyjno - Usługowego przy T. S. w G.. Na przedmiotowym terenie obecnie brak planu. Postanowieniem z dnia 13 lutego 2004r. Prezydent Miasta zawiesił postępowanie w sprawie na podstawie art. 62 ust. 2 ustawy w związku z obowiązkiem sporządzenia na tym terenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, co wynikało z uwarunkowań Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta. Samorządowe Kolegium Odwoławcze postanowieniem z dnia 26 lipca 2004r. uchyliło to postanowienie i umorzyło postępowanie w części dotyczącej zawieszenia postępowania wskazując, że Studium uwarunkowań sporządzone zostało w oparciu o przepisy ustawy z dnia 7 lipca 1994r. o zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. z 1999r., Nr 15, poz. 139 ze zm.), w której to określono obowiązek wyznaczenia w studium obszarów, dla których sporządzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego jest obowiązkowe na podstawie przepisów szczególnych lub ze względu na istniejące uwarunkowania. Obecnie obowiązująca ustawa z dnia 27 marca 2003r. w art. 10 ust. 2 pkt 8 zawiera inne przesłanki obowiązku sporządzenia planów miejscowych i stanowi, że w studium określa się między innymi obszary, dla których obowiązkowe jest sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na podstawie przepisów odrębnych w tym obszary wymagające scaleń i podziału nieruchomości, a także obszary rozmieszczenia obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2.000 m2 oraz obszary przestrzeniu publicznej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00