Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 22 marca 2016 r., sygn. I SA/Gl 966/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bożena Pindel (spr.), Sędziowie WSA Beata Machcińska, Teresa Randak, , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 22 marca 2016 r. sprawy ze skargi A S.A. w K. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie nadaniu rygoru natychmiastowej wykonalności w sprawie podatku od nieruchomości za 2004 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. zaskarżonym postanowieniem z dnia [...] r., nr [...], działając na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 i art. 239 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.), następnie oznaczanej w skrócie: o.p. po rozpatrzeniu zażalenia pełnomocnika skarżącej A S.A. w K. (dalej: Spółka) z dnia 9 grudnia 2014 r., utrzymało w mocy postanowienie Wójta Gminy Ś. z dnia [...]r., nr [...], którym organ ten nadał rygor natychmiastowej wykonalności nieostatecznej decyzji z dnia [...] r., nr [...]. Decyzją tą Wójt uchylił - po wznowieniu postępowania - swą decyzję z dnia [...] r. w części dotyczącej umorzenia postępowania w sprawie określenia Spółce zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2004 r. i określił wysokość tego zobowiązania w kwocie [...] zł.

W motywach swego rozstrzygnięcia Wójt wskazał, że w niniejszej sprawie ostatni środek egzekucyjny został zastosowany w dniu 19 stycznia 2010 r., co w myśl art. 70 § 4 o.p. oznacza, że upływ terminu przedawnienia nastąpiłby z dniem 19 stycznia 2015 r., a więc za mniej niż trzy miesiące (art. 239b § 1 pkt 4 o.p.). Jednocześnie uznał, że istnieje prawdopodobieństwo niewykonania decyzji (art. 239b § 2 o.p.), a decydujące znaczenie w tym względzie ma dotychczasowy sposób procedowania przez Spółkę charakteryzujący się konsekwentnym kwestionowaniem kwalifikacji organów podatkowych w zakresie opodatkowania budowli zlokalizowanych w podziemnych wyrobiskach górniczych oraz brakiem dobrowolnej zapłaty określanych jej zobowiązań podatkowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00