Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 27 kwietnia 2018 r., sygn. I SA/Po 158/18

Podatek od nieruchomości; Podatkowe postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Waldemar Inerowicz Sędziowie Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont Sędzia WSA Katarzyna Nikodem (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 27 kwietnia 2018 r. sprawy ze skargi [...] na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji I. uchyla zaskarżone postanowienie; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] na rzecz strony skarżącej kwotę [...] zł ( [...] złotych 00/100 ) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 15 grudnia 2014 r. Prezydent Miasta P. nadał decyzji nieostatecznej z dnia 15 grudnia 2014 r. określającej X. S.A w W. wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2009 r. w kwocie [...]zł rygor natychmiastowej wykonalności. Podstawą prawną postanowienia były przepisy art. 216 § 1 w zw. z art. 239a oraz 239b § 1 pkt 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm. dalej: O.p.).

W uzasadnieniu postanowienia organ wskazał, że w niniejszej sprawie niewykonanie zobowiązania wiąże się ze zbliżającym się terminem przedawnienia. Zobowiązanie podatkowe w podatku od nieruchomości za rok 2009 ulegnie przedawnieniu z dniem 1 stycznia 2015 r. Decyzja określająca zobowiązanie została wydana w dniu 15 grudnia 2014 r. Z powyższego wynika, że od chwili nadania rygoru natychmiastowej wykonalności (najwcześniej z datą doręczenia decyzji) do dnia upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego upłynie okres krótszy niż 3 miesiące. Tym samym przesłanka z art. 239 §1 pkt 4 O.p. jest spełniona. Ponadto istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że zobowiązanie nie zostanie wykonane. Zobowiązanie w podatku od nieruchomości w zakresie budowli-kabli w okablowaniu powstało w 2009 r., a mimo to Spółka przez tak długi okres nie złożyła deklaracji na podatek od nieruchomości z uwzględnieniem wartości kabli, kwestionując powstanie takiego obowiązku. Spółka zaznaczyła, że co do zasady nie zgadza się z istnieniem obowiązku podatkowego w tym zakresie i nadal nie złożyła deklaracji, czy korekt deklaracji uwzględniających sporne budowle. Ponadto Spółka od decyzji w zakresie opodatkowania kabli w kanalizacji za rok 2007 wniosła odwołanie, a następnie skargę i skargę kasacyjną, czyli wyczerpała wszystkie środki zaskarżenia, nie zgadzając się z tym, że kable w kanalizacji podlegają opodatkowaniu. W związku z tym organ uznał za wysoce prawdopodobne, że również w przypadku decyzji z dnia 15 grudnia 2014 r. Spółka nie zdecyduje się na dobrowolną zapłatę zobowiązania i będzie korzystała z przysługujących jej środków zaskarżenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00