Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 18 lutego 2016 r., sygn. III SA/Po 1271/15
Dnia 18 lutego 2016 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Lorych-Olszanowska (spr.) Sędziowie WSA Barbara Koś WSA Mirella Ławniczak Protokolant: st.sekr.sąd. Anna Piotrowska - Żyła po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 lutego 2016 roku przy udziale sprawy ze skargi I. L. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] października 2015 r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym i w opłacie paliwowej za poszczególne miesiące od maja do grudnia 2010 roku oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] października 2015 r., nr [...], Dyrektor Izby Celnej w P., po rozpatrzeniu odwołania od decyzji Naczelnika Urzędu Celnego w L. z dnia [...] czerwca 2015 r., nr [...], określającej zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za miesiąc od maja do grudnia 2010 roku oraz zobowiązanie w opłacie paliwowej za ten sam okres, a także umarzającej postępowanie podatkowe w podatku akcyzowym oraz opłacie paliwowej za miesiąc marzec i kwiecień 2010 roku, utrzymał w mocy decyzję organu podatkowego I instancji.
Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym.
W wyniku kontroli podatkowej przeprowadzonej u I. L. (dalej: "strona", "podatnik"), prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą X, ul. [...], [...], za okres od [...] stycznia 2010 r. do [...] grudnia 2010 r., stwierdzono nieprawidłowości w zakresie podatku akcyzowego i opłaty paliwowej związane z nabywaniem oleju napędowego.
W okresie objętym kontrolą podatnik prowadził działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług transportowych. Zakupione wyroby energetyczne były zużywane wyłącznie na potrzeby tej działalności, do ok. 37 samochodów marki [...] i [...]. Zakupiony olej napędowy wlewany był do zbiorników o pojemności 52.000 l znajdujących się w bazie przy ul. [...], gdzie za pomocą dystrybutora tankowane były samochody. Stwierdzono, że w okresie od marca do grudnia 2010 roku strona dokonywała zakupu oleju napędowego m.in. od spółki X Sp. z o.o., [...], [...] G. Uznano jednakże, w oparciu o materiał dowodowy zgromadzony w trakcie kontroli podatkowej, że spółka ta nie była rzeczywistym dostawcą oleju napędowego. Zatem olej napędowy zakupiony na podstawie faktur od spółki X Sp. z o.o. pochodził z nieudokumentowanego źródła i nie uiszczono od niego należnego podatku akcyzowego.