Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 5 listopada 2015 r., sygn. III SA/Po 248/15
Dnia 5 listopada 2015 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Lorych - Olszanowska Sędziowie WSA Małgorzata Górecka WSA Szymon Widłak (spr) Protokolant: st. sekr. sąd. Katarzyna Skrocka - Nerka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 listopada 2015 roku przy udziale sprawy ze skargi X Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] lutego 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego w zakresie nabycia wewnątrzwspólnotowego oleju smarowego oddala skargę
Uzasadnienie
Jak wynika z akt sprawy dnia [...] listopada 2012 r. spółka X Sp. z o.o. (dalej: "spółka", "wnioskodawczyni") wystąpiła z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie nabycia wewnątrzwspólnotowego oleju smarowego. Wniosek ten został uzupełniony ostatecznie dnia [...] lutego 2013 r.
We wniosku spółka przedstawiła następujący stan faktyczny.
Wnioskodawczyni dokonała wewnątrzwspólnotowego nabycia produktów energetycznych o kodzie CN 2710 19 81, które zakwalifikowane zostały przez organ podatkowy, jako wyroby akcyzowe z akcyzą zapłaconą na terytorium państwa członkowskiego. Zdaniem wnioskodawczyni, wynika to z faktu, że podstawa prawna druku AKC-U odnosi się do wyrobu akcyzowego z zapłaconą akcyzą. Przeznaczeniem wyrobów akcyzowych ujętych w deklaracji AKC-U jest smarowanie skrzyń biegów oraz silników w pojazdach samobieżnych.
Wnioskodawczyni przed dniem dokonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą, złożyła stosowne zgłoszenie rejestracyjne właściwemu naczelnikowi urzędu celnego i otrzymała status zarejestrowanego odbiorcy. Okoliczność ta w ocenie wnioskodawczyni nie ma jednakże znaczenia dla sprawy, bowiem nie mogła ona w sprawie występować jako zarejestrowany odbiorca, skoro przedmiotowy olej nie był objęty procedurą zawieszenia poboru akcyzy.