Wyrok WSA w Lublinie z dnia 15 lutego 2016 r., sygn. II SA/Lu 638/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Grażyna Pawlos-Janusz, Sędziowie Sędzia WSA Jacek Czaja (sprawozdawca), Sędzia NSA Witold Falczyński, Protokolant Starszy referent Agnieszka Wojtas, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 2 lutego 2016 r. sprawy ze skargi [...] Spółki z o.o. w W. na decyzję Wojewody z dnia [...] r., znak: [...], w przedmiocie sprzeciwu do zgłoszenia zamiaru budowy I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Prezydenta Miasta z dnia [...] r., znak: [...] i umarza postępowanie administracyjne; II. zasądza od Wojewody na rzecz [...] Spółki z o.o. w W. 757 zł (siedemset pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 19 czerwca 2015 r., znak: [...], Wojewoda utrzymał w mocy decyzję Prezydenta Miasta L. z dnia 24 kwietnia 2015 r., znak: [...], wnoszącą sprzeciw w sprawie przystąpienia do robót budowlanych określonych przez inwestora, jako: "wieża przy ul. [...] - instalacja systemu antenowego wraz z konstrukcją wsporczą" na działce nr ew. [...] przy ul. [...] w L..
W uzasadnieniu tej decyzji organ odwoławczy wyjaśnił, że w dniu 2 marca 2015 r. [...] Spółka z o.o. z siedzibą w W. (dalej: Spółka) zgłosiła organowi pierwszej instancji zamiar wykonania opisanych wyżej robót budowlanych. Wnosząc sprzeciw do tego zgłoszenia organ stwierdził, że mając na uwadze charakter obiektu, zgłaszana antena po zamocowaniu będzie stanowiła jego integralną część. Po zakończeniu robót budowlanych, zmieni się wysokość wieży, czyli jej charakterystyczny parametr. Tego typu roboty budowlane nie mogą być uznane, jako instalowanie urządzeń, lecz jako nadbudowa istniejącego obiektu, która wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, gdyż nie została wymieniona w art. 29 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2013 r. poz. 1409 ze zm.; dalej także: "Prawo budowlane").