Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 14 stycznia 2016 r., sygn. II SA/Go 836/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Jaśkiewicz Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Dziedzic Sędzia WSA Michał Ruszyński (spr.) Protokolant sekr. sąd. Elżbieta Dzięcielewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 stycznia 2016 r. sprawy ze skargi O spółki z o.o. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, decyzją Nr [...] z [...] lutego 2015 r., stwierdził u B.L. chorobę zawodową tj. przewlekłą chorobę obwodowego układu nerwowego wywołaną sposobem wykonywania pracy - zespół cieśni w obrębie nadgarstka wymienioną w poz. 20.1 wykazu chorób zawodowych, stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1367).

Podstawą wydania w/w decyzji było orzeczenie lekarskie Nr [...] z [...] listopada 2014 r. o rozpoznaniu u B.L. choroby zawodowej wymienionej pod pozycją 20.1 wykazu chorób zawodowych wydane przez Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy [...] oraz wyniki oceny narażenia zawodowego dotyczące B.L..

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w uzasadnieniu decyzji wskazał m.in., że sposób wykonywania przez B.L. czynności biurowych i administracyjnych w okresie 1983-2012 nie wykazywał cech pracy powtarzalnej i w związku z tym nie ma podstaw do uznania, że podczas wykonywania tych czynności B.L. pracowała w warunkach narażenia na ruchy monotypowe. Natomiast na stanowisku montażystki na linii montażowej L-18 (od [...].07.2012 r.) praca realizowana była w trybie zadaniowym, a sposób wykonywania czynności miał charakter pracy monotypowej.

Ponadto organ I instancji wyjaśnił, że praca powtarzalna jest rozumiana jako ciągłe powtarzanie tych samych czynności roboczych. Za cykle o dużej powtarzalności uznano cykle o czasie krótszym niż 30 sekund lub takie, w których przez ponad 50 % czasu jest wykonywana taka sama sekwencja czynności. Przykładami pracy monotypowej są prace wymagające częstego powtarzania tych samych czynności przy obsłudze maszyn, pracy potokowej na taśmie i przy montażu. Zespół cieśni nadgarstka może wystąpić między innymi u malarzy, pakowaczek obsługujących przesuwającą się taśmę w wymuszonym tempie lub u pracowników wykonujących w systemie akordowym w wymuszonym tempie montaż precyzyjnych elementów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00