Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 30 grudnia 2015 r., sygn. II SA/Sz 956/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Grzegorz Jankowski (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Danuta Strzelecka-Kuligowska,, Sędzia WSA Arkadiusz Windak, Protokolant starszy sekretarz sądowy Aneta Ciesielska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 30 grudnia 2015 r. sprawy ze skargi H. K. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w S. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w K. - w związku ze zgłoszeniem w dniu [...] podejrzenia u H.K. choroby zawodowej pod postacią astmy oskrzelowej - wszczął postępowanie administracyjne ww. sprawie.

W toku prowadzonego postępowania H.K. została zbadana w kierunku choroby zawodowej w Poradni Chorób Zawodowych Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w K., która w dniu [...] wydała orzeczenie lekarskie nr [...] o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej: astmy oskrzelowej wymienionej w poz. 6 wykazu chorób zawodowych wskazując, że w wyniku przeprowadzonego badania nie stwierdzono odchyleń od norm, a zdiagnozowane uczulenie na powszechnie występujący alergen środowiska domowego - roztocza kurzu domowego - nie może być kwalifikowane jako uczulenie zawodowe.

W związku z odwołaniem H.K. od orzeczenia lekarskiego jednostki orzeczniczej I instancji, Instytut Medycyny Pracy w Ł. wydał w dniu [...] orzeczenie lekarskie nr [...] o braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej - astmy oskrzelowej wymienionej w poz. 6 wykazu chorób zawodowych.

W uzasadnieniu ww. orzeczenia podano, że zgodnie z dokumentacją przesłaną przez WOMP w K., H.K. pracowała w okresie [...] kolejno na stanowiskach: [...] w [...]. Miejscem wykonywania pracy były pomieszczenia biurowe oraz magazyny z dokumentacją archiwalną. Podczas pracy wykonywanej w magazynach archiwum była narażona na powszechnie występujące czynniki alergizujące (roztocze kurzu, powszechnie występujące pleśnie). Według wywiadu objawy pod postacią wodnistego kataru, kichania połączonego z łzawieniem i zaczerwienieniem spojówek występują od [...]. Po kilku latach okresowo występowało również uczucie ciężaru w klatce piersiowej i suchy kaszel. Pacjentka reagowała dusznością w kontakcie z zimnym wilgotnym powietrzem oraz intensywnymi zapachami. Od [...] była leczona z powodu alergicznego nieżytu nosa i astmy oskrzelowej w Poradni Alergologicznej. Również podczas hospitalizacji w Instytucie Medycyny Pracy w Ł. u badanej stwierdzono obecność nadreaktywności oskrzeli, która występuje w przebiegu astmy oskrzelowej. Potwierdzono także uczulenie pacjentki na powszechnie występujące alergeny środowiska domowego i komunalnego (roztocze kurzu domowego, pospolicie występujące pleśnie), które nie mogą być kwalifikowane jako uczulenia zawodowe. Jak podano w orzeczeniu całokształt obserwacji klinicznej upoważnia do rozpoznania atopowej astmy oskrzelowej oraz atopowego alergicznego nieżytu nosa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00