Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 4 listopada 2015 r., sygn. IV SA/Wr 420/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Tadeusz Kuczyński, Sędziowie sędzia NSA Henryk Ożóg (spr.), sędzia NSA Mirosława Rozbicka-Ostrowska, , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 4 listopada 2015 r. sprawy ze skargi Z. Z. na postanowienie Wojewody D. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia o żądanej treści oddala skargę w całości.
Uzasadnienie
Wojewoda D. (organ odwoławczy, organ II instancji) postanowieniem z dnia [...] nr [...] na podstawie art. 217 § 1 i § 2, art. 218, art. 219 i art. 138 § 1 pkt 1 w związku z art. 144 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2013 r., poz. 267) dalej k.p.a. po rozpoznaniu zażalenia Z. Z. (dalej skarżący) na postanowienie Starosty D. (organ I instancji) z dnia [...], nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia o żądanej treści postanowił utrzymać w mocy zaskarżone postanowienie. W uzasadnieniu organ odwoławczy podał, że skarżący w dniu 2 marca 2015 r. złożył wniosek o wydanie zaświadczenia o następującej treści: "Z. Z. zam. [...], [...] D., jest zarejestrowany w tutejszym urzędzie, jako osoba bezrobotna poszukująca pracy. W/w stawiał się na wezwania tutejszego urzędu, ale nie otrzymał żadnej propozycji zatrudnienia czy oferty zatrudnienia". Jednocześnie wnioskodawca wskazał, iż zaświadczenie jest mu potrzebne do wytoczenia powództwa.
Jak dalej wyjaśnił organ pierwszej instancji, zaświadczenie o treści żądanej przez wnioskodawcę jest czynnością faktyczną, rodzajem dokumentu urzędowego. Zaświadczenie jest urzędowym poświadczeniem określonych faktów lub stanu prawnego, potwierdzającym istnienie uprawnienia lub obowiązku przyznanego lub potwierdzonego wcześniej w decyzji (konstytutywnej lub deklaratoryjnej) bądź w innym indywidualnym akcie prawnym (wyrok NSA z dnia 18 marca 2011 r., I OSK 1898/10, LEX nr 1079721).