Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 27 grudnia 2013 r., sygn. IV SA/Wr 474/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Kuczyński Sędzia NSA Henryk Ożóg Sędzia WSA Wanda Wiatkowska-Ilków (spr.) Protokolant st. asystent sędziego Aleksandra Rygielska po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 18 grudnia 2013 r. sprawy ze skargi Z. Z. na postanowienie Wojewody D. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia I. oddala skargę; II. przyznaje adwokatowi K. U. od Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu kwotę 295,20 (dwieście dziewięćdziesiąt pięć 20/100) złotych, w tym 23 % podatku VAT, tytułem nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu w postępowaniu sądowym.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 7 maja 2012 r. Z. Z. zwrócił się do Powiatowego Urzędu Pracy w D. "o wydanie zaświadczenia o braku ofert pracy dla mojej osoby w tutejszym urzędzie od daty mojej rejestracji jako bezrobotnego do dnia dzisiejszego". Poprosił też o wydanie zaświadczenia o braku ofert pracy dla osób z wykształceniem wnioskodawcy. Podał, że zaświadczenie jest mu niezbędne ze względu na jego interes prawny art. 217 § 2 pkt 2 k.p.a. wynikający z żądania takiego zaświadczenia przez ubezpieczyciela.

Nawiązując do powyższego wniosku pismem z dnia 8 maja 2012 r. Powiatowy Urząd Pracy w D. przywołał treść art. 217 § 2 pkt 2 k.p.a. i wezwał zainteresowanego w terminie 2 dni do wskazania konkretnej normy prawa materialnego, z której legitymując się swoim interesem prawnym wywodzi swoje racje.

Odpowiadając na powyższe wezwanie skarżący w piśmie z dnia 11 maja 2012 r. stwierdził, że Urząd nie zrozumiał treści jego wniosku, w którym wskazał swój interes prawny. Wynika on z potrzeby wykorzystania zaświadczenia przed innym organem, a także z art. 32, art. 51 ust. 3, art. 67 ust. 2 Konstytucji i zapisów europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolnościach.

Starosta D. postanowieniem z dnia [...]. Nr [...] wskazując na art. 217 § 1 i § 2, art. 218 § 1 i § 2 k.p.a. po rozpoznaniu wniosku z dnia 7 czerwca 2012 r. postanowił odmówić wydania zaświadczenia. W uzasadnieniu podał, że z art. 217 § 1 i § 2 oraz 218 § 1 i § 2 k.p.a. wynika, że zaświadczenie wydaje się jeżeli urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego wymaga przepis prawa, lub osoba ubiega się o wydanie zaświadczenia z uwagi na swój interes prawny w urzędowym potwierdzeniu określonych faktów lub stanu prawnego. Organ ma obowiązek wystawiania zaświadczenia bez wnikania w interes prawny osoby ubiegającej się o zaświadczenie, tylko wtedy, gdy przepis prawa wymaga potwierdzenia pewnego stanu rzeczy zaświadczeniem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00