Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 26 stycznia 2016 r., sygn. IV SA/Wr 326/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Sikorska, Sędziowie: Sędzia NSA Mirosława Rozbicka - Ostrowska (spr.), Sędzia WSA Wanda Wiatkowska - Ilków, , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 26 stycznia 2016 r. sprawy ze skargi Z. Z. na postanowienie Wojewody D. z dnia [...] marca 2015 r., nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia o żądanej treści oddala skargę w całości.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 9 lutego 2012 r. Z. Z. (dalej wnioskodawca, strona lub skarżący) zwrócił się do Powiatowego Urzędu Pracy w D. o wydanie zaświadczenia "o braku ofert pracy w PUP dla osób z moim wykształceniem" z tym uzasadnieniem, że zaświadczenie potrzebne jest mu do wytoczenia powództwa.
Starosta D. postanowieniem z dnia [...] lutego 2015 r., nr [...], wydanym z powołaniem się na przepisy art. 217 § 1 i 2, art. 218, art. 219 k.p.a. odmówił stronie wydania zaświadczenia o żądanej treści. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ I instancji wyjaśnił, że zaświadczenie o treści żądanej przez wnioskodawcę jest czynnością faktyczną, rodzajem dokumentu urzędowego. Zaświadczenie jest urzędowym poświadczeniem określonych faktów lub stanu prawnego, potwierdzającym istnienie uprawnienia lub obowiązku przyznanego lub potwierdzonego wcześniej w decyzji (konstytutywnej lub deklaratoryjnej) bądź w innym indywidualnym akcie prawnym. Natomiast organ administracji obowiązany jest wydać zaświadczenie, jeżeli z prowadzonych przez niego rejestrów, ewidencji, czy innych danych będących w jego posiadaniu wynika istniejący stan prawny.
Organ I instancji przywołał przepis art. 4 ust. 4 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia rynku pracy (t.j. Dz. U. z 2015 r. poz. 149) ,zgodnie z którym minister właściwy do spraw pracy może tworzyć rejestry centralne zawierające dane dotyczące rynku pracy, instytucji rynku pracy, projektów, udzielonej pomocy i świadczeń, a także dane dotyczące poszukujących pracy, bezrobotnych, pracodawców i ofert pracy, gromadzone przez publiczne służby zatrudnienia na podstawie przepisów ustawy, oraz może przetwarzać te dane na zasadach określonych w przepisach o ochronie danych osobowych. W myśl ust. 5 powyższego artykułu, publiczne służby zatrudnienia przekazują dane do rejestrów centralnych utworzonych na podstawie ust. 4 oraz mogą z nich korzystać w zakresie niezbędnym do realizacji zadań określonych w ustawie, wykorzystując oprogramowanie, o którym mowa w ust. 3, lub narzędzia określone w art. 4 ust. 1 pkt 2 lit.c.