Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 17 listopada 2015 r., sygn. II SA/Wa 1205/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Andrzej Góraj Sędzia WSA - Maria Werpachowska (sprawozdawca) Sędzia WSA - Anna Mierzejewska Protokolant - specjalista Marek Kozłowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 listopada 2015 r. sprawy ze skargi S. S. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia [...] maja 2015 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby - oddala skargę -

Uzasadnienie

Komendant Główny Policji rozkazem personalnym z dnia [...] maja 2015 r. nr [...], na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 w związku z art. 127 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r., poz. 267 ze zm.), zwanej dalej k.p.a., po rozpatrzeniu odwołania, utrzymał w mocy rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] z dnia [...] marca 2015 r. nr [...] o zwolnieniu S.S. ze służby w Policji.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia podał, że zgodnie z art. 41 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2015 r., poz. 355 ze zm.), policjanta można zwolnić ze służby w przypadku, gdy wymaga tego ważny interes służby.

Podkreślił, że do zwolnienia funkcjonariusza na tej podstawie nie jest wymagana przesłanka prawomocnego wyroku sądu za popełnienie zarzucanego przestępstwa, a także nie jest konieczne, aby udowodniono mu winę w postępowaniu administracyjnym.

Bezsporne jest, że w dniu [...] lutego 2015 r. Prokurator Prokuratury Okręgowej

w [...] sporządził i przesłał do Sądu Rejonowego [...] w [...] akt oskarżenia przeciwko S.S. o podejrzenie popełnienia przestępstwa określonego w art. 63 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomani (Dz. U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1485), tj. uprawy [...] innych niż [...].

W ocenie organu odwoławczego pozostawanie funkcjonariusza pod powyżej wymienionym zarzutem jest zachowaniem nagannym w odbiorze społecznym i nie licuje

z honorem, godnością i dobrym imieniem służby. Policjantów obowiązują szczególnie rygorystyczne wymagania w zakresie przestrzegania prawa. Sam fakt podejrzenia naruszenia obowiązującego porządku prawnego, bez względu na to jaki ma ono charakter, może być uznany za sprzeniewierzenie się obowiązkom policjanta. Nie do pogodzenia jest zatem realizacja zadań służbowych przez policjanta, który utracił przymiot nieposzlakowanej opinii.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00