Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 25 listopada 2015 r., sygn. IV SA/Gl 209/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Matan (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Walentek Sędzia WSA Renata Siudyka Protokolant Monika Rał po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 listopada 2015 r. sprawy ze skargi S.G. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny (dalej: PPIS) w R. decyzją z dnia [...] Nr [...] orzekł o braku podstaw do stwierdzenia u S.G. choroby zawodowej - obustronnego trwałego ubytku słuchu typu ślimakowego spowodowanego hałasem, wymienionej w poz. 21 wykazu chorób zawodowych, stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz. U. Nr 132, poz. 1115).

W wyniku postępowania epidemiologicznego przeprowadzonego w zakładzie pracy KWK A ustalono, że S.G. pracując w latach [...] na stanowisku robotnik górniczy, młodszy górnik, cieśla ruchowy i górnik cieśla pod ziemią był narażony na działanie hałasu o poziomie od 80 do 85 dB. W kolejnym zakładzie pracy KWK B, pracując w latach [...] na stanowisku cieśla górniczy pod ziemią, był narażony na działanie hałasu o poziomie od 85,7 do 86,7 dB.

W trakcie postępowania wyjaśniającego uzyskano orzeczenie lekarskie Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy Poradnia Chorób Zawodowych w S. nr [...] z dnia [...] oraz orzeczenie Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego Klinika w S. dnia [...] nr [...], stwierdzające brak podstaw do rozpoznania choroby zawodowej.

Z uzasadnienia ostatniego orzeczenia lekarskiego (IMPiZŚ w S.) wynika, że stwierdzony na podstawie przeprowadzonej diagnostyki audiologicznej stan narządu słuchu nie spełnia określonych w obowiązującym wykazie chorób zawodowych kryteriów diagnostyczno-orzeczniczych zawodowego obustronnego trwałego odbiorczego ubytku słuchu typu ślimakowego lub czuciowo-nerwowego spowodowanego hałasem ze względu na wielkość ubytków słuchu-obustronnie poniżej 45 dB.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00