Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 20 października 2015 r., sygn. I SA/Gd 877/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Alicja Stępień (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Marek Kraus, Sędzia NSA Ewa Kwarcińska, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Claudia Kozłowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 20 października 2015 r. sprawy ze skargi L. J. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2015 r., nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu 28 października 2014 r. został złożony przez L. J. do Ministra Finansów wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych umorzenia części niespłaconej pożyczki, odsetek od kapitału i odsetek karnych.

We wniosku tym przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej w rozumieniu art. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, art. 3 pkt 9 ustawy Ordynacja podatkowa oraz art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wnioskodawca, jako osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej oraz pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu ww. przepisów nabył nieruchomości lokalowe, które sfinansował z pożyczek od banku. Część z pożyczek była wyrażona w walucie obcej, tj. we frankach szwajcarskich, które następnie zostały zamienione na walutę polską. Jedna pożyczka od początku była wyrażona w walucie polskiej.

W związku z nieprzewidzianą zamianą kursu franka szwajcarskiego w stosunku do złotówki, po stronie wnioskodawcy wystąpiły trudności związane z obsługą ww. pożyczek. Zmuszony okolicznościami obiektywnymi wnioskodawca zdecydował się spłacić ww. pożyczki w ten sposób, że przeniósł na własność banku ww. nieruchomości lokalowe, tj. w tej części została wykorzystana instytucja świadczenia w miejsce wypełnienia, o której jest mowa w art. 453 Kodeksu cywilnego. Powyższe nie wystarczyło na spłatę całości zadłużenia. Tym samym, część zadłużenia, która nie została pokryta wartością ww. nieruchomości lokalowych została umorzona w oparciu o art. 508 Kodeksu cywilnego, tj. została umorzona część kapitałowa oraz odsetki za korzystanie z kapitału jak również odsetki karne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00