Wyrok WSA w Warszawie z dnia 17 czerwca 2015 r., sygn. II SA/Wa 531/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Stanisław Marek Pietras (spraw.) Sędzia WSA - Sławomir Fularski Sędzia WSA - Anna Mierzejewska Protokolant - specjalista Marek Kozłowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 czerwca 2015 r. sprawy ze skargi S. T. na postanowienie Komendanta Głównego Policji z dnia [...] stycznia 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia o okresach pełnionej służby w warunkach szczególnie zagrażających życiu i zdrowiu - oddala skargę -
Uzasadnienie
Skarżący S. T. raportem z dnia [...] lipca 2014 r. zwrócił się o wydanie zaświadczenia potwierdzającego pełnienie służby w warunkach szczególnie zagrażających życiu lub zdrowiu, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 maja 2005 r. w sprawie szczególnych warunków podwyższania emerytur funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego. Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej. Biura Ochrony Rządu Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej (Dz. U. Nr 86, poz. 734. ze zm.). Wskazał w nim, iż okresy jego służby w Oddziale Prewencji Policji w B., w Komisariacie Policji [...] i [...] oraz w Wydziale Konwojowym w B. były pełnione w warunkach szczególnie zagrażających życiu i zdrowiu, gdyż wykonywał m. in. czynności operacyjno - rozpoznawcze albo interwencje w celu ochrony osób, mienia lub przywrócenia porządku publicznego.
Komendant Wojewódzki Policji w B. postanowieniem z dnia [...] grudnia 2014 r. nr [...], działając na podstawie art. 219 k.p.a. w zw. z § 4 pkt 1 cytowanego już wyżej rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków podwyższania emerytur funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej, odmówił wydania skarżącemu S. T. zaświadczenia o okresach służby pełnionej w warunkach szczególnie zagrażających życiu i zdrowiu. W uzasadnieniu podał m.in., że nie brano pod uwagę "bezpośredniego" zagrożenia życia lub zdrowia, lecz sprawdzano, czy służba była pełniona w warunkach szczególnie zagrażających życiu.