Wyrok WSA w Lublinie z dnia 9 czerwca 2015 r., sygn. II SA/Lu 798/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Czaja (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Robert Hałabis, Sędzia NSA Maria Wieczorek-Zalewska, Protokolant Specjalista Jolanta Sikora, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 26 maja 2015 r. sprawy ze skargi M. I. i M. I. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Wójta Gminy z dnia [...] r., nr [...] II. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku; III. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz M. I. i M. I. 5 117 (pięć tysięcy sto siedemnaście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 15 kwietnia 2014 r., znak: [...], wójt Gminy [...] ustalił M. i M. I. jednorazową opłatę planistyczną w wysokości 61 735,25 zł z tytułu wzrostu wartości nieruchomości o łącznej powierzchni 16 463 m2, oznaczonej jako działki gruntu o numerach: [...], w związku z uchwaleniem zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy [...].
W uzasadnieniu decyzji organ pierwszej instancji wyjaśnił, że wskazane wyżej działki zostały zbyte na mocy umów sprzedaży zawartych w formie aktu notarialnego z dnia 22 grudnia 2010 r., Rep. A Nr [...] oraz z dnia 22 grudnia 2010 r., Rep. A Nr [...]. Decyzja ta nie obejmowała natomiast dwóch działek o numerach [...], w stosunku do których wydana została już decyzja o ustaleniu jednorazowej opłaty planistycznej w dniu 30 sierpnia 2010 r. (umowa sprzedaży zawarta w formie aktu notarialnego z dnia 11 maja 2010 r., Rep. A Nr [...]). Organ podkreślił, że w obecnie obowiązującym planie miejscowym wskazane na wstępie działki znajdują się w terenie oznaczonym symbolem "UC" - tereny rozmieszczenia obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2. Z ustaleń planu wynika, że w obszarze tym możliwa jest przebudowa, rozbudowa i modernizacja istniejącej zabudowy z możliwością dopuszczenia jako uzupełnienie zabudowy obiektów o powierzchni sprzedaży poniżej 2000 m2. W okresie od dnia 11 kwietnia 2004 r. do 19 stycznia 2008 r. tereny wskazanych wyżej działek oznaczone były w planie literą "U" - jako tereny pod usługi komercyjne, pod usługi handlowe, gastronomii, rzemiosła, drobnej wytwórczości, komunikacji, instytucji finansowych oraz turystykę i rekreację. W związku ze zbyciem tychże działek Gmina [...] zleciła przygotowanie operatu szacunkowego, który stał się podstawą do ustalenia wysokości opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości według zasad dotyczących wyceny przewidzianych w przepisach ustawy z dnia o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2010 r. nr 102, poz. 651 ze zm.) z uwzględnieniem jej przeznaczenia przed uchwaleniem planu i po jego uchwaleniu.