Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 24 listopada 2022 r., sygn. II SA/Sz 537/22
Zagospodarowanie przestrzenne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Patrycja Joanna Suwaj Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Sokołowska, Asesor WSA Krzysztof Szydłowski (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 24 listopada 2022 r. sprawy ze skargi Spółka na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] kwietnia 2022 r. nr [...] w przedmiocie opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z [...] kwietnia 2022 r., nr [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. (dalej: Kolegium lub organ odwoławczy), po rozpatrzeniu odwołania O. sp. z o.o. (dalej: Spółka lub Skarżąca), orzekło o utrzymaniu w mocy decyzji Wójta Gminy D. z dnia [...] października 2021 r., znak [...], w sprawie ustalenia jednorazowej opłaty w wysokości [...] zł w związku ze sprzedażą nieruchomości gruntowej oznaczonej w rejestrze gruntów numerem [...] o powierzchni [...] ha, położonej w obrębie ewidencyjnym D. , której wartość wzrosła wskutek zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Jak wyjaśnił organ odwoławczy, decyzją z dnia [...] października 2021 r. organ I instancji ustalił wobec Spółki jednorazową opłatę w związku ze sprzedażą w dniu [...] lutego 2019 r. nieruchomości gruntowej oznaczonej w rejestrze gruntów numerem [...], której wartość wzrosła wskutek zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Powyższa decyzja organu była drugą w przedmiotowej sprawie i została wydana na skutek decyzji kasatoryjnej Kolegium nr [...] z dnia [...] kwietnia 2021 r.
W odwołaniu od aktualnie zapadłej decyzji strona zarzuciła naruszenie przepisów postępowania oraz art. 36 ust. 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, poprzez nałożenie na stronę opłaty planistycznej w sytuacji, gdy wartość nieruchomości nie wzrosła w wyniku zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Organ odwoławczy ponownie rozpatrując sprawę, po przytoczeniu przepisów dotyczących zasad ustalania opłaty planistycznej wyjaśnił, że dla jej ustalenia konieczne jest łączne zaistnienie trzech zdarzeń: uchwalenie (lub zmiana) planu, zbycie nieruchomości, której wartość wzrosła w związku z uchwaleniem planu (lub zmianą) przed upływem 5 lat od daty wejścia w życie planu (lub jego zmiany) oraz wzrost wartości nieruchomości na skutek uchwalenia (zmiany) planu.