Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 28 kwietnia 2015 r., sygn. II SA/Wr 770/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Halina Kremis (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Olga Białek Sędzia WSA Ireneusz Dukiel Protokolant starszy sekretarz sądowy Anna Biłous po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 16 kwietnia 2015r. sprawy ze skargi A.Z. na decyzję D. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie nakazu zaniechania dalszych robót związanych z przebudową i remontem w części nieużytkowej poddasza, wykonanych bez wymaganego pozwolenia i zgłoszenia oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla miasta W. nr [...] z dnia [...] r., , przywołując w podstawie prawnej art. 51 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 83 ust. 1 Prawa budowlanego, nakazano zaniechanie dalszych robót związanych z przebudową i remontem w części nieużytkowanej poddasza (nad lokalem nr 7 i 8) w budynku przy ul. [...] we W., wykonane przez A.Z. bez wymaganego pozwolenia i zgłoszenia.

Od tej decyzji w ustawowo przewidzianym terminie odwołanie wniosła K.W. reprezentująca A.Z..

Decyzją NR [...] z dnia [...] r., wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 kpa, po rozpatrzeniu odwołania od opisanej decyzji D. Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego utrzymał zaskarżoną decyzję w mocy.

Na uzasadnienie organ odwoławczy wskazał, że w dniu 22.05.2014 r., PINB dla miasta W. przeprowadził kontrolę w budynku przy ul. [...] we W., w związku z informacjami o wykonywaniu w tym budynku samowolnych robót. W trakcie kontroli stwierdzono, iż w części poddasza budynku zlokalizowanej nad lokalem nr 7 i 8 widoczne są odkryte belki stropowe, drewniane, na których oparte są elementy konstrukcyjne więźby dachowej. Brak jest wypełnienia pomiędzy belkami stropowymi, oraz brak desek podłogowych. Belki stropowe posiadają znaczne uszkodzenia spowodowane korozją biologiczną. Słupy podtrzymujące konstrukcję więźby dachowej oparte są na belkach stropowych. W miejscach oparcia słupów widoczne są znaczne uszkodzenia belek. Na połączeniach belek widoczne są ich rozejścia. Widoczne jest wykonanie podejścia instalacji grzewczej w obrębie poddasza. Obecna w trakcie kontroli inwestorka- A.Z. oświadczyła, iż w opisanej części poddasza usunęła deski podłogowe oraz szlakę z powierzchni 3/4 strychu celem dokonania odkrywki i oceny stanu technicznego wszystkich belek stropowych. Ponadto dokonała skucia tynków, czyszczenia ścian, zabezpieczenia więźby dachowej a w 2011 r., podczas remontu lokalu nr 7 wykonała podejście instalacji grzewczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00