Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 22 października 2008 r., sygn. II SA/Rz 841/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Joanna Zdrzałka /spr./ Sędziowie NSA Małgorzata Wolska WSA Robert Sawuła Protokolant st. sekr. sąd. Anna Mazurek-Ferenc po rozpoznaniu w Wydziale II Ogólnoadministracyjnym na rozprawie w dniu 22 października 2008 r. sprawy ze skargi M. i B. Ł. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] września 2007 r. nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego zamiennego i udzielenia pozwolenia na wznowienie robót budowlanych -skargę oddala-
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi M. Ł. i B. Ł. jest wydana na podstawie art. 138 § 2 k.p.a. decyzja Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] września 2007 r. Nr [...] uchylająca decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] maja 2007 r. Nr [...] o zatwierdzeniu projektu budowlanego zamiennego, uwzględniającego zmiany wynikające z dotychczas wykonanych robót budowlanych przy budowie budynku gospodarczo-garażowego zlokalizowanego na działce nr ewid. 1551/3 w D. i udzieleniu pozwolenia na wznowienie robót budowlanych przy budowie tego obiektu oraz przekazująca sprawę organowi I instancji do ponownego rozpatrzenia.
Z uzasadnienia zaskarżonego rozstrzygnięcia i akt administracyjnych wynika, że od 2003 r. organy nadzoru budowlanego prowadzą postępowanie dotyczące zgodności wykonywanych robót przy budowie opisanego budynku z pozwoleniem na budowę wydanym [...].07.1997 r. dla M. i B. Ł. Projekt budowlany obejmował budowę garażu parterowego, murowanego, bez podpiwniczenia, w granicy z działką nr ewid. 1552/3, o wymiarach 8,50 m x 8 m, wysokości od 2,40 m do 4,40 m, z dachem jednospadowym w kierunku działki inwestora. Przeprowadzone przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego oględziny wykazały budowę obiektu parterowego, z poddaszem, krytego dachem dwuspadowym, z dobudowaną od strony południowej werandą konstrukcji drewnianej, oszkloną, o wymiarach 2,30 m x 3,85 m. Budynek jest w stanie surowym zamkniętym, trwają prace wykończeniowe wewnątrz obiektu. Organ I instancji ustalił również, że decyzją Wojewody z dnia [...] stycznia 2004 r. utrzymaną w mocy decyzją Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] kwietnia 2004 r. stwierdzona została nieważność decyzji Burmistrza D. z dnia [...].07.1997 r. o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na budowę przedmiotowego garażu, wobec faktu stwierdzenia nieważności decyzji o ustaleniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu dla tej inwestycji. W tych okolicznościach Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, po uprzednim wstrzymaniu robót budowlanych (postanowieniem z dnia [...] września 2004 r.), decyzją z dnia [...] października 2004 r. nakazał M. i B. Ł. rozbiórkę budynku garażowego, w oparciu o art. 51 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, wskazując na kolizję odległości linii zabudowy z magistralą wodną - 5 m zamiast wymaganych 8 m. Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego uchylił to rozstrzygnięcie decyzją z dnia [...] maja 2005 r. i przekazał sprawę organowi I instancji do ponownego rozpatrzenia. W motywach podkreślił fakt, iż plan miejscowy, który stanowił podstawę stwierdzenia nieważności decyzji o pozwoleniu na budowę nie obowiązuje, natomiast kwestia lokalizacji magistrali wodnej nie może przesadzać o losach obiektu, gdyż wymogi w tym zakresie nie mają oparcia w obowiązujących przepisach. Decyzja ta była przedmiotem skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, który wyrokiem z dnia 23.11.2005 r., sygn. akt II SA/Rz 637/05 skargę oddalił.