Orzeczenie
Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 23 kwietnia 2015 r., sygn. I SA/Ol 151/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Renata Kantecka (sprawozdawca) Sędziowie sędzia WSA Wiesława Pierechod sędzia WSA Zofia Skrzynecka Protokolant referent stażysta Milena Małyszko po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 kwietnia 2015r. sprawy ze skargi H. J. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2010r. oddala skargę
Uzasadnienie
I SA/Ol 151/15
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia "[...]" Dyrektor Izby Skarbowej w O. po rozpatrzeniu odwołania H. J. M. (zwanej "stroną", "skarżącą") utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w O. z dnia "[...]’, w części określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za miesiące styczeń - grudzień 2010 r. w kwotach podanych w sentencji decyzji oraz uchylił decyzję organu I instancji w części określenia wysokości nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy za: styczeń, luty, marzec i wrzesień 2010 r. i w tym zakresie umorzył postępowanie w sprawie.
W wyniku przeprowadzonej kontroli w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku od towarów i usług za poszczególne okresy rozliczeniowe od stycznia do grudnia 2010r.
organ I instancji pozbawił stronę prawa do odliczenia podatku naliczonego:
1. z 33 faktur VAT wystawionych w okresie: styczeń-grudzień 2010 r. przez firmę P.P.H.U. D. G. (łączna kwota VAT 123.465,10 zł),
2. z 1 faktury VAT wystawionej w marcu 2010 r. przez A. Spółka z o.o. (kwota VAT 1.947 zł),
3. z 24 faktur VAT wystawionych w okresie: styczeń, marzec-kwiecień, sierpień-listopad 2010 r. przez P.P.U.H. B. W. O. (łączna kwota VAT 71.157,24 zł).
Wszystkie sporne faktury wystawione zostały na sprzedaż różnego typu palet.
Na podstawie zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego odnoszącego się do ww. firm, organ I instancji uznał, że strona nie mogła dokonać zakupów zakwestionowanego towaru. W kontrolowanym okresie, firmy te nie prowadziły bowiem działalności gospodarczej polegającej na produkcji lub handlu paletami drewnianymi, a w związku z tym, nie mogły sprzedać towaru wykazanego na spornych fakturach. W konsekwencji, strona odliczając podatek naliczony z ww. faktur naruszyła art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst. jedn. Dz.U. z 2011 r., nr 177 poz. 1054 ze zm.), dalej jako "ustawa VAT" i zawyżyła podatek naliczony w łącznej wysokości 196.571 zł.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right