Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 24 stycznia 2013 r., sygn. I SA/Po 742/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Wolna - Kubicka Sędzia WSA Dominik Mączyński Protokolant st. sekr. sąd. Joanna Świdłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 stycznia 2013 r. sprawy ze skargi [...],[...] s.c. [...] na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od kwietnia do czerwca 2007 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w [...] decyzją z dnia [...] stycznia 2012 r., nr [...] wydaną na podstawie art. 3 pkt 4, art. 21 § 1 pkt 1, § 3, art. 23 § 2, art. 63 § 1, art. 193 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. - dalej: "O.p."), art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 lit. a oraz art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. - dalej: "ustawa o VAT"), określił skarżącej spółce cywilnej "X" X.Y., X.Z. (dalej: spółka) zajmującej się obrotem paliwami płynnymi, zobowiązanie podatkowe w VAT za miesiące od kwietnia do czerwca 2007 r.
Z decyzji tej wynika, że spółka cywilna w kontrolowanym okresie zawyżyła podatek naliczony do odliczenia wynikający z faktur VAT nieodzwierciedlających rzeczywistych zdarzeń gospodarczych wystawionych na rzecz spółki przez "O" sp. z o.o. w [...]. Organ kontroli skarbowej ustalił, że spółka ta zajmowała się wyłącznie wystawianiem pustych faktur. Nie dokonywała dostaw paliwa do innych firm, ponieważ nie była w posiadaniu paliwa, które mogłoby być przedmiotem rzeczywistych transakcji gospodarczych. W celu udokumentowania nabycia paliwa przez spółkę "O" były wystawiane fikcyjne faktury dokumentujące zakup, w których wpisywano jako wystawcę i sprzedawcę firmę o nazwie "R" A.I. z [...]. Ponadto spółka "O" nie dysponowała infrastrukturą techniczną niezbędną do prowadzenia działalności w zakresie sprzedaży paliw (brak bazy paliwowej, stacji paliw, zbiorników na paliwo, dystrybutorów, cystern ciężarowych) i nie zatrudniała osób, które zajmowałyby się sprzedażą oleju napędowego. W 2007 r. olej napędowy był dostarczany do spółki cywilnej "X" i następnie odsprzedawany kontrahentom, z tym że w świetle zebranego materiału dowodowego paliwo to pochodziło z nieujawnionego źródła i nie mogło być nabywane od spółki "O". W związku z dokonanymi ustaleniami, organ kontrolny uznał księgi podatkowe spółki cywilnej za nierzetelne, tj. rejestry zakupu VAT za kwiecień, maj i czerwiec 2007 r. - w zakresie zapisów dokonanych na podstawie zakwestionowanych faktur. W rezultacie zakwestionował spółce cywilnej prawo do odliczenia podatku naliczonego z tych faktur i określił w decyzji zobowiązanie w VAT w innych wysokościach niż zadeklarowała ta spółka.