Orzeczenie
Wyrok WSA w Lublinie z dnia 16 kwietnia 2015 r., sygn. II SA/Lu 401/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bogusław Wiśniewski, Sędziowie Sędzia WSA Robert Hałabis (sprawozdawca), Sędzia NSA Grażyna Pawlos-Janusz, Protokolant Specjalista Jolanta Sikora, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 16 kwietnia 2015 r. sprawy ze skargi K. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zmiany decyzji o warunkach zabudowy I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję nr [...] Wójta Gminy [...] z dnia [...] 2013 roku znak: [...]; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...]na rzecz K. M. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] lutego 2014 r., znak: [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję Wójta [...] Z. z dnia [...] grudnia 2013 r., znak: [...].
Wskazaną decyzją organ I instancji - po rozpatrzeniu wniosku K. M. - odmówił zmiany swojej decyzji z dnia [...] maja 2011 r. znak: [...], ustalającej dla wnioskodawczyni warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na rozbudowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego na działce nr [...] położonej w miejscowości P., gmina S. Z. - w punkcie 3 ppkt 3 lit. "d" i lit. "e".
Organ wyjaśnił, że decyzją z dnia [...] maja 2011 r. określił "wysokość górnej krawędzi elewacji frontowej maksymalnie na 5,00 m" (pkt 3 ppkt 3 lit. "d") oraz "dach dwuspadowy o nachyleniu połaci od 30 do 45 stopni usytuowany kalenicowo i lekko ukośnie do krawędzi jezdni" (pkt 3 ppkt 2 lit. "e").
We wniosku z dnia 21 listopada 2013 r. K. M. domagała się natomiast zmiany tych parametrów, poprzez określenie wysokości górnej elewacji krawędzi frontowej do 9,00 m i dopuszczenie realizacji dachu "prostopadle do kalenicy budynku projektowanego do rozbudowy".
Po przeprowadzeniu analizy warunków i zasad zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy, stosownie do przepisów rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania przestrzennego (Dz.U. Nr 164, poz. 1588, zwanego dalej "rozporządzeniem"), organ stwierdził, że wniosek o zmianę nie może być uwzględniony. W analizowanym obszarze średnia wysokość górnych krawędzi elewacji frontowych dla budynków mieszkalnych wynosi bowiem ok. 4,1 m, a budynki mieszkalne jednorodzinne przekryte są dachami: dwuspadowym, dwuspadowym z naczółkami oraz czterospadowym i wszystkie posiadają główne kalenice (grzbiety) zbliżone do linii równoległej do krawędzi jezdni drogi krajowej. Również poza obszarem analizowanym brak jest dachów o głównej kalenicy usytuowanej szczytowo do krawędzi jezdni drogi krajowej (co wynika ze zdjęcia na stronie internetowej geoportal.gov.pl).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right