Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 17 maja 2011 r., sygn. II SA/Po 71/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Świstak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Barbara Drzazga Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Protokolant st.sekr.sąd. Mariola Kaczmarek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 maja 2011 r. sprawy ze skargi K. F. i R.F. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] 2010 r. nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy; I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. na rzecz skarżących kwotę 500- (pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów sądowych, III. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana. /-/ W.Batorowicz /-/ T.Świstak /-/ B.Drzazga
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...]2010 r. Wójt Gminy K. ustalił dla R. i K. F. warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku usługowego (sklep spożywczy), na działce nr ewid. [...] położonej w miejscowości K. przy ul. P.
W uzasadnieniu decyzji organ wyjaśnił, iż teren objęty wnioskiem nie jest objęty obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, stąd zgodnie z art. 59 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym konieczne było ustalenie warunków zabudowy. W rozpatrywanej sprawie zostały spełnione wszystkie warunki art. 61 ust 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. W decyzji ustalono podstawowe parametry budynku a także obowiązującą linię nowej zabudowy. Organ zaznaczył, iż dodatkowo w decyzji wyznaczono minimalne odległości pola zabudowy kubaturowej od granic działek 1,5 m biorąc pod uwagę zapisy § 12 ust 2 i ust 3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie gdyż szerokość frontu działki nr [...] jest mniejsza niż 16 m.
Wójt wyjaśnił również, iż do określenia projektowanej funkcji na wnioskowanej działce wzięto pod uwagę istniejący na działce nr [...] budynek mieszkalny i handlowy o branży ogólnospożywczej, co wynika z analizy funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu. Taka sytuacja umożliwia dopuszczenie funkcji usługowej (handlu) na wnioskowanej działce. Poza tym z przepisów prawa budowlanego wynika, iż w ramach zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej dopuszcza się wprowadzenie funkcji usługowej do 30 % powierzchni budynku jako wzbogacenie funkcji podstawowej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right