Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 11 lutego 2015 r., sygn. II SA/Wr 805/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Anna Siedlecka (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Ireneusz Dukiel Sędzia NSA Halina Kremis Protokolant starszy sekretarz sądowy Anna Biłous po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 11 lutego 2015r. sprawy ze skargi A. sp. z o.o. sp. k. na decyzję Wojewody D. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę 68 budynków mieszkalnych jednorodzinnych dwulokalowych w układzie bliźniaczym oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. Nr [...] Starosta Powiatu W. zatwierdził projekt budowlany i udzielił Spółce A. Spółka z o.o., Spółka Komandytowa z/s w I. pozwolenia na budowę 68 budynków mieszkalnych jednorodzinnych dwulokalowych w układzie bliźniaczym wraz z niezbędnymi instalacjami (w tym cztery lokale usługowe w budynkach Nr 71, 72, 73, 74), 32 garaży w układzie bliźniaczym wraz z drogami dojazdowymi, miejscami postojowymi, dojściami do budynków, ogrodzeniami oraz zielenią urządzoną, na dz. nr 475/5, 475/7 obręb I., jednostka ewidencyjna S. - obszar wiejski. W decyzji wskazano, że obszar oddziaływania obiektów obejmuje nieruchomości o numerach geodezyjnych: 475/5, 475/7, 475/8, 473/1, 475/6, 453 obręb I., gmina S.. W decyzji oprócz inwestora określono także jako pozostałe strony postępowania: C. M., J. M., J. D., D. Służbę Dróg i Kolei we W. i Gminę S..

Odwołania od powyższej decyzji złożyły Gmina S. i J. D.. Gmina S. zarzuciła zaskarżonej decyzji, iż nie uwzględnia w swej treści ważnego interesu społecznego jakim jest zapewnienie odpowiedniej ilości miejsc wypoczynku dla dzieci, młodzieży oraz osób starszych. Przy czym podniosła, że Gmina nie posiada gruntów, na których mogłaby urządzić takie tereny publiczne.

W odwołaniu J. D. zawarto szereg różnych zarzutów, w tym m.in. niezgodność projektowanej inwestycji z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, gdzie zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna jest ściśle określona, jako jednorodzinna wolnostojąca i jednorodzinna bliźniacza. Nie można w ocenie odwołującego projektować czerech lokali w jednym budynku, gdyż m.p.z.p. dopuszcza jedynie dwa lokale mieszkalne w jednym budynku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00