Wyrok WSA w Opolu z dnia 16 maja 2017 r., sygn. II SA/Op 146/17
Administracyjne postępowanie; Budowlane prawo
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Naumowicz Sędziowie Sędzia WSA Teresa Cisyk - spr. Sędzia NSA Gerard Czech Protokolant St. inspektor sądowy Grażyna Jankowska-Stykała po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 maja 2017 r. sprawy ze skargi A Spółka z o.o. w [...] na decyzję Wojewody Opolskiego z dnia 25 stycznia 2017 r., nr [...] w przedmiocie zmiany decyzji zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę oddala skargę.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi, wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu przez A Spółka z o.o. w [...] (dalej jako "Spółka" bądź "skarżąca"), jest decyzja Wojewody Opolskiego z dnia 25 stycznia 2017 r., nr [...], uchylająca w całości decyzję Prezydenta Miasta Opola z dnia 17 listopada 2016 r., nr [...], w sprawie zmiany decyzji zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę.
Wniesienie skargi poprzedziło postępowanie o następującym przebiegu:
Decyzją z dnia 18 lutego 2004 r., nr [...], Prezydenta Miasta Opola zatwierdził projekt budowlany i udzielił B z siedzibą w [...] przy ulicy [...] pozwolenia na budowę i rozbiórkę dla inwestycji polegającej na przebudowie i rozbudowie istniejącego budynku mieszkalnego na C (z wyjątkiem branży drogowej) oraz rozbiórkę trzech budynków gospodarczych w [...] przy ul. [...] (obecnie numer porządkowy [...], co wynika z zaświadczenia Prezydenta Miasta Opola z dnia 8 listopada 2016 r., k. nr 40 akt adm. - dopisek Sądu), na działkach nr a i b, z zachowaniem warunków określonych w art. 36 ust. 1 oraz art. 42 ust. 2 i 3 ustawy Prawo budowlane. Decyzja ta, wobec braku jej zaskarżenia stała się ostateczna.
Wnioskiem z dnia 7 listopada 2016 r. B w [...] (dalej jako inwestor) zwrócił się do Prezydenta o zmianę ww. pozwolenia, w zakresie zmiany funkcji budynku z C na D, rezygnacji z rozbudowy oraz budowy parkingów na działce nr b budowy wewnętrznych utwardzeń terenu, remontu istniejącego zabytkowego ogrodzenia oraz budowy brakującego ogrodzenia na wzór istniejącego. Do wniosku inwestor dołączył oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, cztery egzemplarze projektu budowlanego, pozwolenie Opolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków nr [...], z dnia 2 sierpnia 2016 r. i dwa postanowienia Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Opolu z dnia 23 grudnia 2015 r., znak [...] oraz [...].