Wyrok WSA w Warszawie z dnia 26 lutego 2015 r., sygn. VI SA/Wa 2384/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Piotr Borowiecki Sędziowie Sędzia WSA Ewa Frąckiewicz (spr.) Sędzia WSA Magdalena Maliszewska Protokolant st. sekr. sąd. Karolina Pilecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 lutego 2015 r. sprawy ze skargi M. S.A z siedzibą w [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] maja 2014 r. nr [...] w przedmiocie wydania zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% do 18 % alkoholu (z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Zarządu [...] z dnia [...] kwietnia 2014 r.; 2. stwierdza, że uchylone decyzje nie podlegają wykonaniu; 3. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] na rzecz skarżącej M. S.A z siedzibą w [...] kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Warszawie decyzją z dnia [...] maja 2014 r. nr [...], na podstawie art. 127 § 2 w związku z art. 17 pkt 1 ustawy kodeks postępowania administracyjnego oraz art. 1 i 2 ustawy z dnia 12 października 1994 r. o samorządowych kolegiach odwoławczych (tekst jednolity: Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 856 z późn. zm.), utrzymało w mocy decyzję Zarządu Dzielnicy [...] W. nr [...] z dnia [...] kwietnia 2014 r. odmawiającej wydania zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% do 18% alkoholu (z wyjątkiem piwa), przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży, w części gastronomicznej kompleksu "M." usytuowanej w [...] przy ul. [...] lok. [...], [...], [...], [...] w W.
Do wydania niniejszej decyzji doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Pismem z dnia [...] stycznia 2014 r. M. S.A. (zwana dalej "skarżącą", "stroną skarżącą") wniosła o wydanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% do 18% alkoholu (z wyjątkiem piwa), przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży, w części gastronomicznej kompleksu "M." usytuowanej w [...] przy ul. [...] lok. [...], [...], [...], [...] w W.. Ustalono, że strona skarżąca posiada zezwolenia na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych w barach: "[...]" ([...] poziom), "[...]" ([...] poziom), "[...]" ([...] poziom), "[...]" ([...] poziom) - na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych w zawartości do 4,5 % alkoholu oraz piwa, a także w stoiskach gastronomicznych w ośmiu salach kina "M." ([...], [...], [...] i [...] poziom) - na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych w zawartości do 4,5 % alkoholu oraz piwa. W toku postępowania strona skarżąca wskazała, że M. [...] stanowią jeden punkt sprzedaży posiadający wiele stanowisk sprzedaży napojów alkoholowych, dlatego też winien być traktowany jako całość, a nie osobne lokale gastronomiczne. Organ w toku postępowania przeprowadził oględziny, w wyniku których ustalił, że część gastronomiczna [...] znajduje się na [...], [...], [...] i [...] poziomie wyodrębnionej powierzchni [...] w [...]. Na poziomie [...] znajdują się dwa bary, na poziomie [...] I [...] - po jednym barze, natomiast w salach kinowych (poziom [...], [...], [...] i [...]) znajdują się ruchome stoiska gastronomiczne. Do [...] prowadzi jedno wejście z [...], a pomiędzy poziomami istnieje jedno przejście dla klientów kina.