Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 13 stycznia 2015 r., sygn. II SA/Op 568/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Janowska Sędziowie Sędzia WSA Teresa Cisyk (spr.) Sędzia WSA Daria Sachanbińska Protokolant Referent stażysta Dorota Ziółecka po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 13 stycznia 2015 r. sprawy ze skargi A S.A. w [...] na decyzję Opolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Opolu z dnia 8 września 2014 r., nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Opolu z dnia 3 czerwca 2014 r., nr [...], 2) określa, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości, 3) zasądza od Opolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Opolu na rzecz A S.A. w [...] kwotę 257 (dwieście pięćdziesiąt) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego, 4) zwrócić A S.A. w [...] kwotę 100 (sto) złotych, tytułem nienależnie uiszczonego wpisu.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu przez A S.A., zwaną dalej też Spółką, jest decyzja Opolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Opolu z dnia 8 września 2014 r., nr [...], utrzymująca w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Opolu z dnia 3 czerwca 2014 r., nr [...], stwierdzającą chorobę zawodową u Z. M.

Wniesienie skargi poprzedziło postępowanie o następującym przebiegu:

Na podstawie zgłoszenia dokonanego przez Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w [...], dotyczącego podejrzenia choroby zawodowej, przed organami inspekcji sanitarnej wszczęte zostało z urzędu postępowanie w sprawie rozpoznania choroby zawodowej u Z. M., o czy powiadomiono strony w dniu 15 maja 2013 r. Do akt tego postępowania załączona została karta oceny narażenia zawodowego sporządzona w wyniku postępowania przeprowadzonego w tym zakresie dnia 9 maja 2013 r.

W dniu 2 sierpnia 2013 r. uprawniony lekarz Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w [...] wydał orzeczenie nr [...], o rozpoznaniu u Z. M. choroby zawodowej w postaci wtórnych zmian przerostowych fałdów głosowych, jako przewlekłej choroby narządu głosu spowodowanej nadmiernym wysiłkiem głosowym, wymienionej w pozycji 15.2 wykazu chorób zawodowych. W orzeczeniu, jako miejsce zatrudnienia lub wykonywania pracy, w którym wystąpiło narażenie zawodowe stanowiące przyczynę zgłoszenia podejrzenia choroby zawodowej wskazano B S.A. w [...] przy ul. [...], a w zakresie stanowiska i rodzaju pracy podano: telefonistka, referent, radca, starszy sprzedawca i konsultant ds. sprzedaży. Jako czynnik narażenia zawodowego oznaczono nadmierny wysiłek głosowy, a określając okres narażenia zawodowego wskazano "od 1977 r. do nadal." Uzasadniając dokonaną ocenę orzecznik wyjaśnił, że pacjentka zatrudniona od 1977 r. w B S.A. do 1996 r. pracowała jako telefonistka, a następnie jako starszy sprzedawca i konsultant ds. sprzedaży. Od około 4 lat pojawiają się u niej dolegliwości pod postacią zaniku głosu. Jednocześnie wskazał, że na podstawie wyników przeprowadzonych badań lekarskich i pomocniczych, dostępnej dokumentacji medycznej pracownika, dokumentacji przebiegu zatrudnienia oraz oceny narażenia zawodowego można z wysokim prawdopodobieństwem stwierdzić, że choroba narządu głosu została spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia, w tym wypadku występującym w pracy nadmiernym wysiłkiem głosowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00