Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 18 grudnia 2014 r., sygn. II SA/Gl 1018/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Rafał Wolnik, Sędziowie Sędzia WSA Piotr Broda, Sędzia NSA Bonifacy Bronkowski (spr.), Protokolant sekretarz sądowy Marta Zasoń, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 grudnia 2014 r. sprawy ze skargi "A" S.A. w K. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r. nr [...] Starosta [...], działając na podstawie art. 114 ust. 3 i 4, art. 115 ust. 3, art. 118a ust. 2, art. 124 ust. 1, ust. 2, ust. 4, ust. 7 i art. 124a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j.: Dz.U. 2010 Nr 102, poz. 651, z późn. zm., zwanej dalej: ustawą lub u.g.n.), po rozpoznaniu wniosku pełnomocnika "A" S.A. z siedzibą w K, ograniczył sposób korzystania z nieruchomości gruntowej położonej w Raciborzu, oznaczonej jako działka nr [...] (k.m.13), stanowiącej współwłasność A i R. małżonków O poprzez zezwolenie Spółce "A" S.A. w K na założenie i przeprowadzenie przez przedmiotową nieruchomość napowietrznej, dwutorowej linii elektroenergetycznej wysokiego napięcia 110 kV (relacji [...), na długości około 100 m, na minimalnej wysokości 14,7 m nad poziomem terenu, w kierunku ze wschodu na zachód, z prawem do posadowienia na niej jednego słupa energetycznego, zgodnie z załącznikiem graficznym. Jednocześnie organ zobowiązał wnioskodawcę do przywrócenia przedmiotowej nieruchomości do stanu poprzedniego niezwłocznie po założeniu i przeprowadzeniu odcinka sieci i wybudowaniu słupa energetycznego, a jeżeli byłoby to niemożliwe albo powodowałoby nadmierne trudności lub koszty, do zapłaty odszkodowania. Wskazał też w osnowie decyzji, iż ostateczna decyzja o ograniczeniu sposobu korzystania z przedmiotowej nieruchomości stanowi podstawę do dokonania stosownego wpisu w księdze wieczystej.
W uzasadnieniu organ pierwszej instancji podkreślił, iż wnioskiem z dnia [...r. pełnomocnik Spółki zwróciła się o wydanie decyzji w sprawie ograniczenia sposobu korzystania z w/w działki. Wobec stwierdzenia bezskuteczności rokowań Spółki z współwłaścicielami nieruchomości małżonkami O, Starosta [...] wszczął postępowanie administracyjne w przedmiotowej sprawie, informując o tym strony postępowania. W jego toku ustalono m.in., iż zgodnie z zapisem w ewidencji gruntów Starostwa Powiatowego w R., działka nr [...] stanowi łąki trwałe klasy V o pow. 0,4372 ha; zgodnie zaś z wypisem z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta R. zatwierdzonego uchwałą nr [...] Rady Miasta R. z dnia [...] r. działka ta zlokalizowana jest na terenach z przeznaczeniem podstawowym na tereny dróg publicznych klasy zbiorczej (D1KDZ) - w części stanowiącej 49,5% jej powierzchni, na obiekty produkcyjne, składy i magazyny (D1P) - w części stanowiącej 18,7% powierzchni, na tereny przemysłowo składowe - w części stanowiącej 18,2% powierzchni oraz na tereny rolnicze (D7R)- w części 13,6% jej powierzchni. Nadto działka ta znajduje się w strefie technicznej z wrysowanym na niej istniejącym gazociągiem - wysokoprężnym. Do tej pory przez przedmiotową nieruchomość nie przebiegała linia energetyczna 110 kV. Organ przytoczył następnie art. 124 ust. 1 i 2 u.g.n., wskazując kolejno, że wydanie przez starostę decyzji ograniczającej sposób korzystania z nieruchomości, która zezwoli jednostce organizacyjnej na wykonanie planowanej inwestycji jest uzależnione od spełnienia ustawowych przesłanek, w tym od zgodności inwestycji celu publicznego z planem miejscowym. Zdaniem organu przesłanki te zostały spełnione. Planowana inwestycja mieści się w katalogu inwestycji, o których wspomina ustawodawca w art. 124 w/w ustawy. Ponadto zgodnie z art. 6 pkt 2 w/w ustawy jest to inwestycja celu publicznego. Zgodnie nadto z przedłożoną przez pełnomocnika wnioskodawcy dokumentacją odzwierciedlającą przebieg rokowań, zakończyły się one fiaskiem. Współwłaściciele działki nie wyrazili zgody na realizację w/w inwestycji na ich nieruchomości w sposób proponowany przez wnioskodawcę.