Wydatki i koszty deweloperów. Kiedy mogą być zaliczane do kosztów podatkowych?
Kiedy swoje wydatki deweloperzy mogą ujmować w kosztach uzyskania przychodów? W momencie uzyskania przychodu ze sprzedaży lokali, czy w dacie poniesienia? Takie wątpliwości odnośnie różnego rodzaju wydatków i kosztów ponoszonych w toku inwestycji deweloperskiej miała jedna ze spółek z o.o. prowadząca działalność deweloperską. Obszernych wyjaśnień w tym zakresie – na tle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - udzielił 19 lutego 2025 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Jakie wydatki ponoszą deweloperzy w swojej działalności. Które z nich są kosztami uzyskania przychodów?
Do najczęściej ponoszonych kosztów przez deweloperów, związanych z inwestycją deweloperską, zaliczane są:
1. Koszty założenia i utrzymania bankowego rachunku powierniczego na realizowane przedsięwzięcie deweloperskie - chodzi tu np. o prowizję bankową za otwarcie rachunku powierniczego, czy opłaty dotyczące prowadzenia tego rachunku, a także koszty kontroli zakończenia poszczególnych etapów inwestycji przez bank związane z procedurą wypłaty środków z rachunku powierniczego.
2. Wydatki i koszty związane z wykonaniem infrastruktury technicznej i drogowej na terenie nieruchomości, na której realizowana jest inwestycja – w tym np. droga wewnętrzna dojazdowa do budynków.
3. Koszty wykonania instalacji wodno-kanalizacyjnej, gazowej i elektrycznej oraz budowy przyłącza cieplnego, przyłącza do sieci elektroenergetycznej, instalacji wodno-kanalizacyjnej.