Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 21 października 2014 r., sygn. II SA/Lu 749/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia NSA Maria Wieczorek-Zalewska, Sędziowie Sędzia WSA Joanna Cylc-Malec, Sędzia NSA Grażyna Pawlos-Janusz (sprawozdawca), Protokolant Referent Bartłomiej Maciak, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 21 października 2014 r. sprawy ze skargi B. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie specjalnego zasiłku opiekuńczego uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Prezydenta Miasta z dnia [...] r., nr [...].

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] decyzją z dnia 26 sierpnia 2013 r., po rozpoznaniu odwołania B. T. od decyzji wydanej z upoważnienia Prezydenta Miasta [...] z dnia 11 lipca 2013 r., nr [...], odmawiającej przyznania B. T. specjalnego zasiłku opiekuńczego w związku z opieką nad bratem W. K. - utrzymało tę decyzję w mocy.

W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji Samorządowe Kolegium Odwoławcze wyjaśniło, iż prawidłowo organ pierwszej instancji wskazaną wyżej decyzją odmówił przyznania B. T. specjalnego zasiłku opiekuńczego, w związku z niespełnieniem przez nią przesłanki rezygnacji z zatrudnienia, zgodnie z art. 16a ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. Kolegium podkreśliło, iż odwołująca się była zatrudniona w okresie od 1 kwietnia 2004 r. do 31 sierpnia 2009 r. Następnie była zarejestrowana jako osoba bezrobotna bez prawa do zasiłku w okresie od 1 marca 2011 r. do 27 grudnia 2011 r. Z akt sprawy wynika, że przyznanie jej świadczenia pielęgnacyjnego było związane z niepodejmowaniem zatrudnienia (utratą statusu osoby bezrobotnej). Ustalenie znacznego stopnia niepełnosprawności W. K. nastąpiło orzeczeniem z dnia 27 października 2011 r., z którego wynika, że niepełnosprawność powstała po 31 sierpnia 1983 r. Tym samym nie można przyjąć, że odwołująca się zrezygnowała z zatrudnienia z powodu konieczności sprawowania opieki nad niepełnosprawnym bratem. Obowiązujący w dacie wydania decyzji przepis art. 16a ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych wymaga, dla przyznania specjalnego zasiłku opiekuńczego, istnienia bezpośredniego związku rezygnacji z zatrudnienia z podjęciem opieki nad niepełnosprawnym krewnym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00