Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 23 października 2014 r., sygn. II SA/Ke 689/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Kuza, Sędziowie Sędzia WSA Renata Detka, Sędzia WSA Beata Ziomek (spr.), Protokolant Starszy sekretarz sądowy Sebastian Styczeń, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 23 października 2014r. sprawy ze skargi H. K. i H. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 30 maja 2014r. znak: [...] w przedmiocie umorzenia postępowania rozgraniczeniowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 30 maja 2014 r. znak: [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze po rozpoznaniu odwołania H. i H. małżonków K. od decyzji Wójta Gminy T. z dnia 30.12.2013r. znak: [...] orzekającej o umorzeniu postępowania w sprawie rozgraniczenia nieruchomości położonej w J. pomiędzy działką 393 a działką 394 i uznaniu jako bezprzedmiotowego oraz przekazaniu sprawy do rozstrzygnięcia Sądowi Rejonowemu w B., utrzymało w mocy zaskarżone rozstrzygnięcie.

W uzasadnieniu Kolegium podniosło, iż postępowanie administracyjne o rozgraniczenie zostało wszczęte postanowieniem Wójta Gminy T. znak: [...] z dnia 7.10.2013r. na wniosek współwłaścicieli działki nr 393 tj. A. O., B. T., D. D. O. o ustalenie przebiegu granicy z działką nr 394 stanowiącą własność małżonków H. i H. K. Wyłoniony w trybie zaproszenia do składania ofert geodeta uprawniony inż. Ł. Ć. w dniu 14.11.2013r. podjął czynności ustalenia przedmiotowej linii granicznej na gruncie. Wezwania do stawiennictwa na gruncie doręczono 21.10.2013r. H. K. i H.K., zaś 18.10.2013r. współwłaścicielom działki nr 393.

Organ odwoławczy wskazał, że geodeta zbadał dokumenty określające stan prawny nieruchomości tj. księgi wieczyste prowadzone przez Sąd Rejonowy w B. dla przedmiotowych nieruchomości oraz przeprowadził analizę istniejących materiałów mających znaczenie dla ustalenia przebiegu linii granicznej pomiędzy działkami 393 i 394. W sprawozdaniu technicznym operatu II fazy założenia ewidencji gruntów dla obrębu J. znaleziono informację o zagubieniu operatu z I fazy założenia tej ewidencji. W zasobie PODGiK w B. brak jest jakichkolwiek dokumentów (szkiców, miar, wykazów współrzędnych) do ścisłego obliczenia punktów załamań przedmiotowej linii granicznej, zgodnie z wymogami rozporządzenia Ministra Spraw wewnętrznych i Administracji oraz Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w sprawie rozgraniczenia nieruchomości. Jedyną podstawę do ustalenia przebiegu granic stanowi włączona do zasobu mapa ewidencyjna w oparciu o którą sporządzono operat z II fazy założenia ewidencji gruntów dla wsi J. oraz przeprowadzono dochodzenie stanu posiadania. Pomocniczo geodeta wykorzystał dokumenty założenia ewidencji gruntów sąsiedniego obrębu N.. W swoim sprawozdaniu technicznym stwierdził, że okazano stronom przebieg linii granicznej wynikający z mapy z ewidencji gruntów. Jako podstawę do wyniesienia granicy w oparciu o wskazaną mapę geodeta wykorzystał udostępniony przez PODGiK skalibrowany podkład rastrowy, który jako jedyny istniejący materiał pozwala na jakakolwiek analizę przebiegu spornej linii, ale jednak nie pozwala na wytyczenie linii granicznej tak, jak na podstawie danych liczbowych. Błąd wpasowania udostępnionego rastra kształtuje się na poziomie 1,05m. Właściciele działki 393 i 394 byli zgodni co do przebiegu linii granicznej przy granicy z obrębem N., jednakże spór dotyczy granicy przy istniejącym nowym ogrodzeniu wzniesionym przez właściciela działki nr 393, który także odmówił podpisania protokołu granicznego. W rezultacie mimo starań geodecie nie udało się doprowadzić do zawarcia ugody.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00