Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 18 maja 2017 r., sygn. II SA/Bk 220/17
Geodezja i kartografia
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Mieczysław Markowski (spr.), Sędziowie sędzia NSA Grażyna Gryglaszewska, sędzia WSA Mirosław Wincenciak, Protokolant st. sekretarz sądowy Anna Makal, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 18 maja 2017 r. sprawy ze skargi K. M. i R. M. na decyzję P. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego w B. z dnia [...] stycznia 2017 r. nr [...] w przedmiocie odmowy aktualizacji operatu ewidencji gruntów i budynków 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą jej wydanie decyzję Starosty B. z dnia [...] listopada 2016 r., znak:[...]; 2. zasądza od P. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego w B. solidarnie na rzecz skarżących K. M. i R. M. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
P. Wojewódzki Inspektor Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego
w B. (zwany dalej: "PWINGiK w B.") decyzją z dnia [...] stycznia 2017 r., nr [...], po rozpatrzeniu odwołania K. M. i R. M. (zwanych też dalej: "Skarżącymi") utrzymał
w mocy decyzję Starosty B. z dnia [...] listopada 2016 r., nr [...] odmawiającą aktualizacji operatu ewidencji gruntów i budynków obrębu ewidencyjnego U., gmina Ł.
U podstaw podjętego rozstrzygnięcia legły następujące ustalenia faktyczne.
Pismem z dnia [...] września 2016 r. Skarżący wnieśli do Starosty Powiatu B. o wykonanie decyzji PWINGiK w B. z dnia [...] września 2011 r. nr [...] oraz o wykazanie w operacie ewidencyjnym przebiegu granic działki nr [...] na podstawie kopii wyrysu z mapy zasadniczej sporządzonej w 1996 r.
Decyzją z dnia [...] czerwca 2011 r., nr [...] wydanej z upoważnienia Starosty Powiatu B. orzeczono o wprowadzeniu zmian w ewidencji gruntów i budynków obrębu ewidencyjnego, U. gmina Ł. w zakresie wykazania przebiegu linii granicznych i zmiany wielkości pół powierzchni, m.in. działek oznaczonych nr [...]. Po rozpatrzeniu odwołania, PWINGiK w B. decyzją z dnia [...] września 2011 r., nr [...] uchylił decyzję organu I instancji i umorzył postępowanie pierwszej instancji wskazując, że opracowana na potrzeby organu I instancji dokumentacja geodezyjno-kartograficzna nie mogła stanowić podstawy do zmiany granic działek, oraz że prowadzone przez organ ewidencyjny postępowanie było bezprzedmiotowe, co uzasadniało umorzenie postępowania. Organ w uzasadnieniu decyzji wskazał, ze zapisy w ewidencji gruntów i budynków mają wyłącznie charakter techniczno-deklaratoryjny, a nie konstytutywny, co oznacza, że nie kształtują nowego stanu nieruchomości, a rejestrują jedynie stany prawne ustalone w innym trybie lub przez inne organy orzekające. Nie mogą natomiast samodzielnie rozstrzygać kwestii uprawnień wnioskodawcy do gruntu lub budynku. Stąd też przez żądanie wprowadzenia zmian w ewidencji gruntów nie można dochodzić ani udowadniać swoich praw właścicielskich.