Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 28 maja 2010 r., sygn. II SA/Po 57/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Rzyminiak-Owczarczak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Sędzia WSA Edyta Podrazik Protokolant St. sekretarz sąd. Joanna Wieczorkiewicz-Skoczek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 maja 2010r. sprawy ze skargi W. A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia (...) Nr (...) w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego oddala skargę /-/ W. Batorowicz /-/ D. Rzyminiak - Owczarczak /-/ E. Podrazik
Uzasadnienie
Wójt Gminy T. decyzją z dnia (...) września 2009 r. nr (...), wydaną na podstawie art. 34 ust. 2 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 100, poz. 1086 ze zm.) oraz art. 104, art. 107 § 1 oraz art. 127 § 1 i 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.) orzekł o umorzeniu postępowania w sprawie rozgraniczenia działki nr (...) obręb wsi P. z działkami sąsiednimi oznaczonymi jako działki nr (...), (...), (...), (...), (...), (...), (...) i (...), obręb geodezyjny wsi P. i przekazał sprawę rozgraniczenia do rozpatrzenia przez Sąd Rejonowy.
Uzasadniając powyższe rozstrzygnięcie organ wskazał, że postanowieniem z dnia (...) lipca 2009 r. Wójt Gminy T. wszczął z urzędu postępowanie rozgraniczające działkę nr (...), ark. mapy 5, z działkami nr (...), (...), (...), (...), (...), (...), (...) i (...), obręb geodezyjny wsi P.. Do przeprowadzenia postępowania upoważniony został geodeta Z. M., natomiast prowadzone prace zostały zgłoszone w Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Na podstawie istniejących dokumentów merytorycznych w zakresie przebiegu granic działki nr (...) obręb P., w tym: szkicu osnowy geodezyjnej założonej w 1966 r.; wykazu miar i współrzędnych osnowy geodezyjnej; protokołów przekazania znaków osnowy pod ochronę z roku 1966; protokołu ustalenia granic; szkiców z pomiaru granic drogi; odbitek pierworysu i mapy ewidencyjnej w skali 1:5000 byłego PGR "A"; odbitki aktualnej mapy ewidencyjnej w skali 1:5000 oraz wywiadu terenowego, uprawniony geodeta odszukał w terenie znaki graficzne, które są punktami załamania granicy działki nr (...), a zarazem są punktami osnowy geodezyjnej i zostały oznaczone numerami: (...), (...), (...), (...) i (...). W punktach nr (...),(...) i (...) odszukano słupki graniczne z krzyżem na głowicy, natomiast w punktach nr (...) i (...) odnaleziono tylko stabilizację podziemną w postaci cegieł z krzyżem na płaskiej stronie. Z zebranych dokumentów oraz opinii geodety wynika, że pozostałe punkty załamania granicy działki nr (...) nie zostały oznaczone żadną stabilizacją ale zostały zamierzone na osnowę geodezyjną, co pozwoliło na ich wznowienie i oznaczenie palikami w terenie przez geodetę.