Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 18 grudnia 2013 r., sygn. II SA/Lu 774/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia NSA Maria Wieczorek-Zalewska, Sędziowie Sędzia WSA Joanna Cylc-Malec, Sędzia NSA Grażyna Pawlos-Janusz (sprawozdawca), Protokolant Referent Bartłomiej Maciak, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 18 grudnia 2013 r. sprawy ze skargi M. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w C. z dnia [..] r. nr SKO [..] w przedmiocie specjalnego zasiłku opiekuńczego uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] decyzją z dnia 25 kwietnia 2013 r., po rozpoznaniu odwołania Małgorzaty P. od decyzji wydanej z upoważnienia Prezydenta Miasta [...] z dnia 31 maja 2013 r., nr [...], odmawiającej przyznania M. P. specjalnego zasiłku opiekuńczego - utrzymało tę decyzję w mocy.

W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wyjaśnił, że wskazaną na wstępie decyzją organ pierwszej instancji odmówił przyznania wnioskodawczyni specjalnego zasiłku opiekuńczego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej związku z koniecznością opieki nad niepełnosprawnym w stopniu znacznym mężem Z. P. W ocenie organu pierwszej instancji świadczenie to nie przysługuje stronie, gdyż na wnioskodawczyni nie ciąży obowiązek alimentacyjny wobec niepełnosprawnego męża.

Utrzymując w mocy decyzję organu pierwszej instancji Kolegium podzieliło stanowisko organu wyrażone w tej decyzji. Organ odwoławczy wskazał, iż stosownie do art. 128 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego obowiązek alimentacyjny obciąża więc wstępnych (rodzice, dziadkowie), zstępnych (dzieci, wnuki) oraz rodzeństwo (brat, siostra). Na małżonku, jako osobie niespokrewnionej, nie ciąży obowiązek alimentacyjny. Obowiązek małżonków przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny, określony w art. 27 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, może być traktowany jako źródło obowiązku łożenia także na utrzymanie współmałżonka, ale nie jest on tożsamy z obowiązkiem alimentacyjnym. Z przepisów Kodeksu wynika wprost, że obowiązek alimentacyjny występuje jedynie pomiędzy małżonkami rozwiedzionymi oraz małżonkami, w stosunku do których orzeczono separację (art. 60 i 614 § 4). Obowiązku alimentacyjnego nie stanowi również ciążący na odwołującym się względem jego żony obowiązek wzajemnej pomocy (art. 23 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00