Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 7 listopada 2013 r., sygn. II SA/Wr 547/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak - spr. Sędziowie Sędzia WSA Olga Białek Sędzia WSA Anna Siedlecka Protokolant Asystent sędziego Malwina Jaworska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 7 listopada 2013 r. sprawy ze skargi Z.W. i H.W. na decyzję D. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nakazu wykonania określonych robót budowlanych przy budynku garażu jednoboksowego z zapleczem gospodarczym oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. nr [...] Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w K. na podstawie art. 104 kpa oraz art. 51 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (t.jedn. Dz.U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.) nałożył na H.W. obowiązek wykonania rozbiórki części budynku garażu jednoboksowego z zapleczem gospodarczym zlokalizowanego na terenie posesji przy ul. [...], to jest w pasie o szerokości 3,0 m od strony granicy z posesją nr 14a przy ul. [...] w N.R., w terminie do dnia 30 listopada 2013 r.

W uzasadnieniu organ I instancji podał, że decyzją Kierownika Urzędu Rejonowego w K. z dnia [...] r. nr [...] H.W. uzyskał pozwolenie na przebudowę pomieszczenia gospodarczego na garaż jednoboksowy w N.R. przy ul. [...]. Po zakończeniu inwestycji inwestor zawiadomił właściwy organ o zakończeniu budowy, a Kierownik Urzędu Rejonowego w K. w dniu 12 maja 1994 r. wydał zaświadczenie o oddaniu do użytku przedmiotowego garażu. W wyniku prowadzonego na wniosek I. i R.P. postępowania administracyjnego Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego decyzją z dnia 23 grudnia 2005 r. stwierdził nieważność wyżej wymienionej decyzji Kierownika Urzędu Rejonowego w K.. Wyrokiem z dnia 30 maja 2006 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę H.W. na powyższą decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego podniósł, że wyeliminowanie z obrotu prawnego decyzji o pozwoleniu na budowę w przypadku ostatecznego zakończenia budowy obliguje organ nadzoru budowlanego do podjęcia postępowania naprawczego, o jakim mowa w art. 51 ustawy Prawo budowlane. Podkreślając, że w rozpatrywanym przypadku roboty budowlane nie są samowolą budowlaną, organ podał, że ocenić je należy na podstawie stanu prawnego obowiązującego w dacie orzekania, przez pryzmat rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00