Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 listopada 2013 r., sygn. II SA/Wa 1084/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Fronczyk (spr.) Sędziowie WSA Adam Lipiński Eugeniusz Wasilewski Protokolant starszy referent Marcin Borkowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 listopada 2013 r. sprawy ze skargi J. S. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia [...] kwietnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji 1. uchyla zaskarżony rozkaz personalny oraz utrzymany nim w mocy rozkaz personalny organu I instancji, 2. zaskarżony rozkaz personalny nie podlega wykonaniu w całości.

Uzasadnienie

[...] Komendant Wojewódzki Policji w K. rozkazem personalnym z dnia [...] lutego 2013 r. nr [...], stosując art. 41 ust. 2 pkt 8 w związku z art. 45 ust. 3, art. 110 ust. 7 pkt 2 i art. 114 ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (t. j.: Dz. U. z 2011 r. Nr 287, poz. 1687 ze zm.), zwolnił J.S. ze służby w Policji z dniem [...] lutego 2013 r. Na podstawie art. 108 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (t. j.: Dz. U. z 2013 r., poz. 267) decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ wyjaśnił, że w dniu [...] grudnia 2012 r. Prokurator Prokuratury Rejonowej K. w prowadzonym śledztwie o sygn. akt [...] wydał postanowienie o przedstawieniu J.S. zarzutu, że w dniu [...] marca 2012 r. w K., poprzez rzucenie M.D. na chodnik i schody Kościoła oo. P. przy ul. P., spowodował jej upadek, skutkiem którego doznała ona obrażeń ciała w postaci wieloodłamowego złamania nad- i przedkłykciowego kości ramiennej lewej, stłuczenia głowy i okolicy lędźwiowej, co naruszyło czynności narządów jej ciała na okres trwający znacznie powyżej siedmiu dni, tj. o przestępstwo z art. 157 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553 ze zm.). W związku z tym rozkazem personalnym z dnia [...] grudnia 2012 r. nr [...] organ, mając za podstawę art. 39 ust. 1 ww. ustawy o Policji, zawiesił J.S. w pełnieniu czynności służbowych na okres trzech miesięcy, tj. od dnia [...] grudnia 2012 r. do dnia [...] marca 2013 r. W dniu [...] grudnia 2012 r. zainteresowany poinformował organ, że został w prowadzonym postępowaniu przygotowawczym przesłuchany w charakterze podejrzanego o popełnienie czynu z art. 157 § 1 kk. Zdaniem [...] Komendanta Wojewódzkiego Policji w K., zebrany w sprawie materiał dowodowy, w szczególności w postaci protokołów z przesłuchania pokrzywdzonej M.D. i naocznego świadka M.N. oraz zeznań W.Z. i M.S., którzy przyszli na miejsce zdarzenia bezpośrednio po nim i nawet widzieli wsiadającego do samochodu mężczyznę, który gwałtownie odjechał z piskiem opon, a także zeznań świadków ze słuchu, daje podstawę do uznania, że J.S. dopuścił się czynu zabronionego, określonego w art. 157 § 1 kk. Wobec faktu z kolei, że popełnienie przestępstwa przez J.S. jest oczywiste, niemożliwe jest dalsze tolerowanie w szeregach Policji funkcjonariusza naruszającego obowiązujący porządek prawny, co uzasadnia jego zwolnienie ze służby. Organ dodał przy tym, że w aktualnej sytuacji prawnej, z uwagi na wyłączenie spod procedury dyscyplinarnej czynów policjantów popełnionych bez związku z wykonywaniem zadań albo czynności służbowych, zwolnienie policjanta ze służby na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 8 ww. ustawy o Policji jest jedynym sposobem rozwiązania z nim stosunku służbowego przed zakończeniem postępowania karnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00