Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 29 listopada 2013 r., sygn. II SA/Po 955/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jakub Zieliński Sędziowie Sędzia WSA Barbara Drzazga (spr.) Sędzia WSA Edyta Podrazik Protokolant St. sekretarz sąd. Monika Pancewicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 listopada 2013 r. sprawy ze skargi B. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] 2013 r. Nr [...] w przedmiocie kary za usunięcie drzew bez zezwolenia oddala skargę

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w P. decyzją z dnia [...] 2013 r. nr [...], wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r. poz. 267), dalej: k.p.a., art. 88 oraz art. 89 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2009 r. Nr 151, poz. 1220 ze zm.) dalej: u.o.p., po rozpoznaniu odwołania B. K. od decyzji Burmistrza Miasta i Gminy M. w sprawie wymierzenia administracyjnej kary pieniężnej za usunięcie 2 sztuk drzew gatunku sosna zwyczajna, w wieku powyżej 10 lat, bez zezwolenia z nieruchomości położonej w M. o nr ewid. [...], utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję.

Decyzje tę wydano w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Decyzją z dnia [...] 2013 r. Burmistrz Miasta i Gminy M. wymierzył B. K. administracyjną karę pieniężną w wysokości 13.282,73 zł za usunięcie 2 drzew gatunku sosna zwyczajna, w wieku powyżej 10 lat, bez zezwolenia ze wskazanej wyżej nieruchomości. Wskazał, iż w dniu 23 lipca 2012 r. mieszkańcy ul. B. w M. poinformowali organ o usunięciu 21 drzew z prośbą o zbadanie, czy wycinka odbyła się zgodnie z prawem. Ustalono, że właścicielem nieruchomości, na której dokonano wycinki (przy ul. G. nr ewid. [...]) jest B. K. W wyniku wizji lokalnej stwierdzono, że nasadzeń usuniętych drzew z gatunku sosna zwyczajna dokonał sąsiad bez zgody właściciela w 2006 r. Sadzonki były samosiejkami pozyskanymi z okolicznych terenów o wys. ok. 30 cm. Wycinki drzew dokonał M. K. - mąż właścicielki działki w lipcu 2012 r. Właścicielka twierdziła, że usunięto drzewa mające mniej niż 10 lat, a drzewa starsze pozostały na działce. Pozostałości ściętych drzew złożono na działce. Część drzew została pocięta na kłody w związku z czym nie było możliwe dopasowanie pozostałości drzew do pozostałych na gruncie pni. Dlatego wykonano ekspertyzę, która wykazała, że z terenu działki usunięto łącznie 25 drzew. Na podstawie zebranego materiału w postaci krążków drewna wyciętych z podstawy pnia na tej działce na podstawie analizy dendrologicznej ustalono wiek sosny zwyczajnej i wskazano, że 2 drzewa (oznaczone nr 3 i 16 w ekspertyzie) w momencie ścinki były w 11 roku przyrostu. Organ I instancji uzyskał z Uniwersytetu Przyrodniczego w P., Zakładu Doświadczalno-Dydaktycznego Arboretum Leśne w Z. potwierdzenie, że drzewa oznaczone nr 3 i 16 w ekspertyzie miały wiek powyżej 10 lat. W związku z tym naliczono za wycięcie tych drzew właścicielce działki karę pieniężną w wys. 13.282,73 zł, wyliczoną w następujący sposób: przy obwodzie od 26 do 50 cm - 1,51 stawka jednostkowa dla drzew wg gatunku wynosi: sosna zwyczajna 35,78 zł/cm, ustalona obwieszczeniem Ministra Środowiska z dnia 25 września 2012 r. w sprawie stawek opłat za usunięcie drzew i krzewów oraz kar za zniszczenie zieleni na rok 2013 r. (M. P. z 2012 r. poz. 747). Administracyjną karę pieniężną ustala się w wysokości trzykrotnej opłaty za usunięcie drzew, ustalonej na podstawie obowiązujących stawek.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00