Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 18 września 2013 r., sygn. II SA/Bd 664/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Renata Owczarzak Sędziowie: Sędzia WSA Anna Klotz (spr.) Sędzia WSA Jarosław Wichrowski Protokolant Elżbieta Brandt po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 18 września 2013 r. sprawy ze skargi G. W. na decyzję [...] Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w [...] z dnia [...] kwietnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie przyznania dodatkowego wynagrodzenia 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.
Uzasadnienie
II SA/Bd 664/13
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia [...] stycznia 2013 r. nr [...] Dowódca Jednostki Wojskowej nr [...] w W., działając na podstawie art. 104 § 1 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego, art. 25 ust. 1, art. 73 ust. 1 pkt. 7, art. 88 ust. 1, 2 i 3, art. 104 ust. 1 ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oraz § 2 ust. 2, § 3, § 4 ust. 1 i § 13 ust. 3 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie wypłacania żołnierzom dodatkowego wynagrodzenia odmówił kpt. G. W. pełniącemu służbę wojskową na stanowisku kierownika ambulatorium ([...]) w Składzie M. przyznania dodatkowego wynagrodzenia za wykonywanie dodatkowych powierzonych czynności od [...] września 2009 r. do [...] listopada 2009 r.
W uzasadnieniu organ wskazał, że zgodnie z art. 73 ust. 1 pkt. 7 ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, jedną z należności finansowych wypłacanych żołnierzowi jest dodatkowe wynagrodzenie za dodatkowo powierzone czasowe pełnienie obowiązków służbowych i za wykonywanie czynności powierzonych wykraczających poza zadania wynikające z zajmowanego stanowiska służbowego. Zgodnie natomiast z art. 88 ust. 2 ustawy, żołnierz może otrzymać dodatkowe wynagrodzenie za wykonywanie czynności powierzonych, które wykraczają poza zadania wynikające z zajmowanego przez niego stanowiska służbowego. Ponadto, określając wysokość dodatkowego wynagrodzenia, należy uwzględniać charakter i zakres wykonywanych czynności, pracochłonność i stopień wykorzystania czasu pozasłużbowego niezbędnego przy ich wykonywaniu, a także kwalifikacje i doświadczenie żołnierza zawodowego niezbędne przy wykonywaniu tych czynności. Organ wskazał też, że w rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej w sprawie wypłacania żołnierzom dodatkowego wynagrodzenia, określono warunki wypłacania żołnierzom dodatkowego wynagrodzenia. Zgodnie zaś z § 2 ust. 1 i 2 rozporządzenia, żołnierz może otrzymać dodatkowe wynagrodzenie za czasowe powierzenie dodatkowo obowiązków na innym stanowisku służbowym niż on sam jest wyznaczony. Powierzenie to następuje w trybie określonym w art. 25 ust. 1 ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, a dzień objęcia i zwolnienia obowiązków na tym stanowisku określa dowódca jednostki wojskowej w rozkazie lub decyzji.