Wyrok WSA w Krakowie z dnia 14 czerwca 2011 r., sygn. III SA/Kr 768/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Janusz Kasprzycki Sędziowie WSA Maria Zawadzka (spr.) NSA Grażyna Danielec Protokolant Monika Wójcik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 czerwca 2011 r. sprawy ze skargi A. P. na decyzję Dowódcy Wojsk [...] z dnia 30 kwietnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania dodatkowego wynagrodzenia uchyla zaskarżoną decyzję
Uzasadnienie
Pismem z dnia 11 stycznia 2010 r. kapitan A. P. zwrócił się do Dowódcy Jednostki Wojskowej [...] w A o wypłacenie mu dodatkowego wynagrodzenia za pełnienie w okresie od 1 lipca do 14 września 2009 roku obowiązków służbowych na stanowisku szefa służby [...] oraz w okresie od 1 lipca 2009 roku do 6 stycznia 2010 roku na stanowisku szefa służby [...].
Decyzją z dnia [...] 2010r. Nr [...] Dowódca Jednostki Wojskowej Nr [...] odmówił przyznania A. P. dodatkowego wynagrodzenia za pełnienie w okresie od 1 lipca do 14 września 2009 roku obowiązków służbowych na stanowisku szefa służby [...] oraz w okresie od 1 lipca 2009 roku do 6 stycznia 2010 roku na stanowisku szefa służby [...].
Organ I instancji wyjaśnił, iż zgodnie z art. 88 ust. 2 ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, żołnierzowi zawodowemu, który przez co najmniej przez dwa miesiące dodatkowo powierzono czasowe pełnienie obowiązków służbowych w trybie art. 25 tej ustawy, przysługuje dodatkowe wynagrodzenie. Stosownie do art. 25 ustawy dowódca jednostki wojskowej może dodatkowo powierzyć żołnierzowi czasowe pełnienie obowiązków służbowych w tej jednostce na stanowisku obsadzonym lub nieobsadzonym, na którym wyznaczony żołnierz czasowo nie wykonuje zadań służbowych. Jak podkreślił organ I instancji zarówno stanowisko szefa służby [...], jak i szefa służby [...] nie funkcjonowało w JW. [...], więc nie stanowiły vacatu, w związku z czym nie można je było uznać za nieobsadzone. Dodatkowo organ podkreślił, że tryb i zasady wyznaczania do czasowego pełnienia obowiązków w 2009 roku określone zostały przepisami rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 18 grudnia 2007 roku w sprawie trybu wyznaczania żołnierzy zawodowych na stanowiska służbowe i zwalniania z tych stanowisk. Zgodnie z § 12 pkt 1 powołanego rozporządzenia żołnierzowi, że żołnierzowi można powierzyć czasowe pełnieni obowiązków służbowych na jednym równorzędnym lub wyższym stanowisku służbowym. Zgodnie natomiast z § 12 pkt 4 tego rozporządzenia, dowódca jednostki, który dodatkowo powierzył żołnierzowi czasowe pełnieni obowiązków, powinien stwierdzić ten fakt w rozkazie dziennym, podając jednocześnie datę objęcia przez żołnierza czasowego pełnienia obowiązków na powierzonym stanowisku i datę ich zakończenia. Natomiast tryb i zasady wypłaty dodatkowego wynagrodzenia za czasowe pełnienie przez żołnierza obowiązków służbowych na stanowisku, o którym mowa w art. 88 ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych określone zostały w § 2 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 7 kwietnia 2004r. w sprawie wypłacania żołnierzom zawodowym dodatkowego wynagrodzenia, który wskazuje jednoznacznie, że podstawą do wypłaty tych należności jest fakt powierzenia żołnierzowi zawodowemu czasowego pełnienia obowiązków, który w tym przypadku nie miał miejsca. Zatem, jak wskazał organ wykonywanie dodatkowych zadań służbowych przez żołnierza odbywało się w ramach ustawowego czasu przewidzianego w art. 60 ustawy o służbie wojskowej, nie wymagało szczególnie dużego nakładu pracy. Nadto do wykonania tych zadań żołnierz został zobowiązany rozkazem Dowódcy w trybie określonym w Regulaminie Ogólnym Sił Zbrojnych wprowadzonym do użytku decyzja nr [...] z 12 listopada 2003 roku.