Orzeczenie
Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 28 lipca 2010 r., sygn. II SA/Go 422/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Jaśkiewicz Sędziowie Sędzia WSA Ireneusz Fornalik (spr.) Sędzia WSA Aleksandra Wieczorek Protokolant st. sekr. sąd Agata Przybyła po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 lipca 2010 r. sprawy ze skargi J.S. na decyzję Dowódcy Jednostki Wojskowej nr [...] z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie odmowy wypłaty dodatkowego wynagrodzenia I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Dowódcy Jednostki Wojskowej nr [...] z dnia [...] r., II. określa, że zaskarżone decyzje nie podlegają wykonaniu, III. zasądza od Dowódcy Jednostki Wojskowej nr [...] na rzecz skarżącego J.S. kwotę 257 (dwieście pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] lutego 2010 r., nr [...] Dowódca Jednostki Wojskowej [...], na podstawie art. 104 k.p.a., art. 88 ust. 2 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 179, poz. 1750, ze zm.) oraz § 3 pkt 3, § 6 i § 7 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 7 kwietnia 2004 r. w sprawie wypłacania żołnierzom zawodowym dodatkowego wynagrodzenia (Dz. U. Nr 108, poz. 1141, ze zm.), odmówił J.S. wypłaty dodatkowego wynagrodzenia za pełnienie, zgodnie z rozkazami dowódcy, dyżurów i pozostawanie poza PZOP JW. Nr [...], w gotowości do udzielania świadczeń zdrowotnych.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ wskazał, iż J.S. pełnił zawodową służbę wojskową na stanowisku młodszego specjalisty - lekarza sekcji służby zdrowia. Zgodnie z Decyzją Ministra Obrony Narodowej Nr [...] z dnia [...] grudnia 2007 r. z dniem [...] lutego 2008 r. został zwolniony z zajmowanego stanowiska służbowego i przeniesiony celem dalszego pełnienia zawodowej służby wojskowej do Brygady Wsparcia Dowodzenia na stanowisko szefa sekcji - szefa służby zdrowia. Organ wskazał, że J.S. na podstawie rozkazów dziennych Dowódcy JW [...] pełnił dyżury pod telefonem. Obowiązek pełnienia dyżuru pod telefonem przez wyznaczonego wg grafiku lekarza pułku ujętego w rozkazie dziennym w godzinach od 15.30 - 7.30 wynikał z Rozkazów Dowódcy Pułku Nr [...] z dnia [...] grudnia 2005 r., Nr [...] z dnia [...] grudnia 2006 r. do działalności w latach 2006, 2007 i 2008 ( pkt 11 i pkt 16 w zakresie zabezpieczenia medycznego ). Takiego zapisu nie zawiera Rozkaz Dowódcy Pułku nr [...] z dnia [...] grudnia 2004 r. do działalności w 2005 r. Organ przyjął, że wysokość oraz szczegółowe warunki i tryb wypłacania żołnierzom zawodowym dodatkowego wynagrodzenia za czasowe pełnienie obowiązków służbowych oraz za wykonywanie czynności powierzonych, które wykraczają poza zadania wynikające z zajmowanych stanowisk służbowych, a także stawki i terminy jego wypłacania określa rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 7 kwietnia 2004 r. w sprawie wypłacania żołnierzom zawodowym dodatkowego wynagrodzenia (Dz. U. Nr 108, poz. 1141, ze zm.). Zgodnie z § 6 ust. 1 żołnierzowi zawodowemu - lekarzowi (...), któremu kierownik zakładu opieki zdrowotnej powierzył czynności polegające na pełnieniu dyżuru medycznego przysługuje, z zastrzeżeniem wyjątku wskazanego w rozporządzeniu, za każdą pełną godzinę takiego dyżuru pełnionego poza normalnymi godzinami służby, dodatkowe wynagrodzenie w wysokości 0,5 % stawki uposażenia zasadniczego należnego temu żołnierzowi. Jednocześnie żołnierzowi zawodowemu, o którym mowa wyżej, zobowiązanemu przez kierownika zakładu opieki zdrowotnej do pozostawania poza zakładem opieki zdrowotnej w gotowości do udzielania świadczeń zdrowotnych, przysługuje za każdą godzinę pozostawania w tej gotowości dodatkowe wynagrodzenie w wysokości 50 % stawki określonej w § 6 ust.1.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right