Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 sierpnia 2013 r., sygn. VII SA/Wa 1309/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Tarnowska (spr.), Sędzia WSA Ewa Machlejd, Sędzia WSA Bogusław Cieśla, Protokolant st. sekr. sąd. Dorota Wasiłek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 sierpnia 2013 r. sprawy ze skargi R. M. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] lutego 2011 r. znak [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku, III. zasądza od Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego na rzecz skarżącego R. M. kwotę 457 zł (czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

I. Stan sprawy

1. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego decyzją z dnia [...] lutego 2011 r. nr [...] po rozpatrzeniu odwołania W. M. od decyzji Wojewody [...] z dnia [...] września 2010 r. znak: [...], odmawiającej stwierdzenia na wniosek W. M. nieważności decyzji Starosty [...] z dnia [...] stycznia 2010 r. nr [...] zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej R. M. pozwolenia na rozbudowę budynku mieszkalnego w [...] gm. [...] na działce nr ew. [...] - uchylił zaskarżoną decyzję Wojewody [...] z dnia [...] września 2010 r. w całości, i stwierdził nieważność decyzji Starosty [...] z dnia [...] stycznia 2010 r.

Decyzja została wydana na podstawie art.138 § 1 pkt 2 kpa.

2. W uzasadnieniu decyzji Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego podał, że z zebranego materiału dowodowego - dokumentacji projektowej - wynika, iż przedmiotowa inwestycja p.n. "rozbudowa budynku mieszkalnego" dotyczy prac polegających na rozbiórce istniejącego obiektu (rozbiórka budynku z wyjątkiem dwóch ścian) oraz budowie w jego miejscu nowego budynku. Tym samym brak jest spójności między treścią decyzji Starosty [...] z dnia [...] stycznia 2010 r. a zatwierdzonym nią projektem budowlanym. W ocenie GINB stanowi to naruszenie art. 34 ust. 4 Prawa budowlanego, zgodnie z którym projekt budowlany podlega zatwierdzeniu w decyzji o pozwoleniu na budowę. Z akt sprawy wynika ponadto, że inwestor do wniosku o pozwolenie na rozbudowę, załączył projekt budowlany przewidujący dokonanie całkowitej rozbiórki istniejącego budynku i realizację na jego miejscu nowego budynku mieszkalnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00